Informacje

Sukcesy Powiślańskiego Banku Spółdzielczego w Kwidzynie

Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie osiągnął za ubiegły rok najlepszy wynik finalny w swojej historii. Zysk brutto wyniósł ponad 3 mln 170 tys. zł. Zysk netto 2 mln 575 tys. zł.

Dzięki temu będzie mógł od kwietnia 2007 prowadzić samodzielną działalność na terenie całego kraju bez konieczności zrzeszania się. Stało się tak za sprawą osiągnięcia przez PBS bardzo dobrych wyników w ubiegłym 2006 roku oraz zaciągnięcia pożyczki podporządkowanej w Banku Polskiej Spółdzielczości SA. To wszystko spowodowało, że fundusze własne Powiślańskiego Banku Spółdzielczego na koniec marca 2007 (po odbyciu Zgromadzenia Przedstawicieli) osiągną poziom 5 mln euro, co oznacza spełnienie przez bank podstawowego warunku ustawy Prawo Bankowe w przedmiocie samodzielnego i eksterytorialnego działania.

Już w tym roku PBS planuje otwarcie swoich placówek w Grudziądzu i Malborku.

 

"Obecnie nie jesteśmy związani terenem działania. Możemy uruchamiać nasze placówki w całej Polsce. Do tej pory mogliśmy działać tylko na terenie 2 województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. To duży sukces, gdyż w strategii banku zaplanowano, że próg kapitałowy 5 mln euro zostanie osiągnięty dopiero w 2010 roku, a udało się to już w 2007. Teraz, gdy ten próg został osiągnięty została stworzona w banku nowa sytuacja wymagająca zmiany strategii działania naszej instytucji. Mamy nieograniczone możliwości na rynku. Od statutowych władz banku będzie zależało jak tę sytuację wykorzystamy oraz jak ona wpłynie na rozwój Powiślańskiego Banku Spółdzielczego" mówi Mirosław Potulski, prezes zarządu PBS.

Z zysku w 2006 r. aż ponad 11 proc., czyli też rekordową kwotę 336 tys. zł Powiślański Bank Spółdzielczy przekazał na cele charytatywne, na rzecz środowiska lokalnego. Pieniądze na cele filantropijne dotarły wszędzie tam gdzie funkcjonują placówki PBS.
 
"Banki spółdzielcze cechuje przede wszystkim mocne osadzenie i bliska, codzienna współpraca ze środowiskiem lokalnym. Bardzo cenimy sobie współpracę z lokalnymi instytucjami, a szczególnie z samorządem. Ta współpraca z lokalnym środowiskiem odbywa się na dwóch obszarach: biznesowym i filantropijnym. Współpraca banku z samorządami daje obu stronom wymierne korzyści. Przede wszystkim nasz bank to gwarancja reinwestowania lokalnych pieniędzy w lokalną gospodarkę. Samorządy mają pewność, że ulokowane lokalne środki pracują dla dobra regionu, a tym samym dla dobra lokalnych społeczności. Także jako bank wspieramy różne, ważne dla społeczności lokalnych, tam gdzie tylko mamy nasze placówki, działania. W ubiegłym roku na cele filantropijne przekazaliśmy 336 tys. zł", tłumaczy Mirosław Potulski, prezes Zarządu Powiślańskiego Banku Spółdzielczego.
 
PBS podobnie jak w 2006 roku zamierza wspierać lokalne społeczności w tym roku. Przed kilkoma dniami Powiślański Bank Spółdzielczy przekazał Fundacji "Dobro Chorego", dwa, warte 20 tys. zł kardiomonitory, które trafiły do kwidzyńskiego szpitala. W ubiegłym roku PBS wspierał w ramach działalności charytatywnej m.in. lokalny sport, Fundację "Misericordia", Fundację "Dobro Chorego", różne przedsięwzięcia kulturalne, fundusz stypendialny Towarzystwa Rozwoju Powiatu Kwidzyńskiego, Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich, lokalne parafię.
 
"Jesteśmy również mecenasem i opiekunem miejscowych szkół, klubów sportowych, organizacji kulturalnych. Poprzez działania na rzecz naszej lokalnej społeczności zyskujemy wśród naszych klientów miano banku przyjaznego, lubianego, otwartego na potrzeby innych", dodaje prezes Potulski.

Materiał przygotowany przez biuro prasowe PBS.

PS. Prezes Mirosław Potulski był wyróżniony w Konkursie Gepardy Biznesu AD 2006 w kategorii Człowiek Roku Sektora Banków Spółdzielczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *