Informacje

Bank Spółdzielczy w Brańsku krzewi wiedzę o spółdzielczości bankowej

17 kwietnia 2007 r.  w Brańsku odbędzie się finał II Turnieju Wiedzy o Spółdzielczości Bankowej dla młodzieży szkolnej.

Organizatorami II Turnieju są: Bank Spółdzielczy w Brańsku, "Dyliżans Kulturalny" Stowarzyszenie w Białymstoku, Redakcja "Wieści Podlaskich". Pomagają Krajowa Rada Spółdzielcza, Mazowiecki Bank Regionalny w Warszawie, Miesięcznik "Tęcza Polska". Patronują Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej, Krzysztof Ksyta, prezes Mazowieckiego Banku Regionalnego w Warszawie, prof. Barbara Kudrycka, rektor WSAP w Białymstoku, deputowana Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Jurgiel, poseł, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS i Jadwiga Szczypień, Podlaski Kurator Oświaty.

Celem Turnieju jest:

upowszechnienie wśród młodego pokolenia Polaków wiedzy o historii, tradycjach i dorobku polskiej spółdzielczości, w szczególności spółdzielczości bankowej
poznanie roli i miejsca spółdzielczości we współczesnym życiu, jej oferty i możliwości korzystania z niej
kształcenie nawyków korzystania ze spółdzielczych produktów
edukacja ekonomiczna, społeczna i obywatelska
kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich i zaangażowanych w życie lokalnych społeczności.

Co było już w ramach Turnieju:

W grudniu 2006 r. rozpoczęto jego realizację poprzez upowszechnienie założeń Turnieju w szkołach z wykorzystaniem różnych form przekazu. 4 stycznia 2007 r. powołano i odbyło się I posiedzenie Komitetu Organizacyjnego II Turnieju Wiedzy o Spółdzielczości. Tworzy go 15 osób, a jego pracami kieruje Hieronim Wawrzyński ze Stowarzyszenia "Dyliżans Kulturalny". Funkcje zastępcy pełni Zbigniew Szcześniak, członek Zarządu Banku Spółdzielczego w Brańsku, sekretarza – Barbara Kotowicz, pracownik BS w Brańsku. Z kolei 17 stycznia 2007 r. odbyła Uroczysta Inauguracja Turnieju i Seminarium na temat: "Spółdzielczość – tradycje i dzień współczesny". Gospodarzem była Szkolna Kasa Oszczędności i Dyrekcja Zespół Szkół w Brańsku. Uczestniczyli uczniowie z wszystkich typów szkół, nauczyciele i dyrektorzy placówek, działacze organizacji spółdzielczych naukowcy zajmujący się spółdzielczością. W części artystycznej wystąpił znany, podlaski zespół folklorystyczny "Skowronki" z Brańska.

Do końca stycznia 2007 r. zbierano zgłoszenia udziału w Turnieju ze szkół, spółdzielni uczniowskich i szkolnych kasy oszczędnościowych. Zgłoszenia pisemne wpłynęły z 61 placówek, w tym: 29 – ze szkół podstawowych, 21 – z gimnazjów i 10 szkół ponadgimnazjalnych. Z policzenia ilości zgłoszonych uczestników wynika, że w tym roku w eliminacjach szkolnych powinno uczestniczyć ponad 1100 uczniów. Z tym, że w niektórych szkołach będzie to od 4 do 10 osób, w wielu 20—25 uczestników, jak również ponad 60 uczniów. W wielu placówkach eliminacje są planowane jako święto spółdzielczości w szkole (konferencje popularno-naukowe, seminaria, debaty, dyskusje, sądy historyczne, inscenizacje, programy artystyczne).

W lutym i w marcu odbyły się eliminacje klasowe, szkolne, które wyłoniły zwycięzców Turnieju w szkole i po dwóch reprezentantów z każdego typu szkoły na finał Turnieju. Ostatnie eliminacje zamykające ten etap konkursowych zmagań zaplanowane są na 28 marca. Odbędą się one z Zespole Szkół w Narewce, w powiecie hajnowskim i będą miały charakter szkolnego święta spółdzielczości.

Organizatorzy zaś prowadzą intensywne przygotowania do Finału II Turnieju, który ma mieć bardzo uroczysty i powtarzalny charakter. Finał II Turnieju Wiedzy o Spółdzielczości odbędzie się 17 kwietnia w godzinach 10.00—15.30. Gospodarzem imprezy będzie Zespół Szkół w Brańsku i działająca w tej szkole Szkolna Kasa Oszczędności. Najlepsi reprezentanci szkół (podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) spotkają się na eliminacjach pisemnych podczas rozwiązywania testu składający się z 30 pytań, a po 6 najlepszych osób z eliminacji pisemnych w każdej kategorii szkół w finale ustnym.

Oto szczegółowy program Finału II Turnieju:

Godz. 10.00
1. Otwarcie eliminacji dla uczestników II Turnieju i nauczycieli-opiekunów.

Godz. 10.20
2. Eliminacje pisemne w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.

Zwiedzanie izby historycznej Banku Spółdzielczego w Brańsku- nauczyciele-opiekunowie, goście zaproszeni i dziennikarze.

Godz. 11.15
3. Konferencja młodzieżowa na temat: "Czy spółdzielnia jest moją szansą na lepsze życie?"

Godz. 13.00
4. Finał ustny Finału Regionalnego II Turnieju Wiedzy o Spółdzielczości:
– szkoły podstawowe
– gimnazja
– szkoły ponadpodstawowe.
5. Program artystyczny.
6. Ogłoszenie wyników II Turnieju.
7. Wręczeni nagród i wystąpienia gości zaproszonych.
8. Oficjalne zakończenie II Turnieju.

Nagrody i wyróżnienia:

Laureaci Turnieju (miejsca od I do VI) otrzymają dyplomy laureata oraz nagrody rzeczowe. Nauczyciele-organizatorzy Turnieju w szkołach i opiekunowie uczestników Finału Turnieju otrzymają dyplomy"Promotora Spółdzielczości".
Szkoła, która przeprowadzi eliminacje szkolne w najbardziej pomysłowy sposób i do udziału w Turnieju zaangażuje największą liczbę uczniów zostanie uhonorowana pucharem i tytułem "Przyjaciela Spółdzielczości".

Szczegółowe informacje:

Hieronim Wawrzyński, Stowarzyszenie "Dyliżans Kulturalny",
tel. 0 660 702 278, e-mail: wawrzynski@poczta.onet.pl.
Barbara Kotowicz, pracownik Banku Spółdzielczego w Brańsku,
tel. 0 512 499 335, 085 737 53 06, e-mail: bako@bsbransk.pl.

źródło: www .krs.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *