Rynek publiczny - akcje

Kto najskuteczniej wprowadza spółki na giełdę

W kategorii emisji akcji do 50 mln zł najlepszym domem maklerskim okazał się Dom Maklerski IDMSA, który wyprzedził zeszłorocznego lidera, Dom Maklerski PKO BP.

Portal finansowy www.IPO.pl już po raz drugi ocenił skuteczność domów maklerskich wprowadzających spółki na parkiet. Rankingi stanowią część Raportu IPO 2007 zawierającego szczegółowe podsumowanie rynku pierwotnego w 2006 roku, analizę IPO jako atrakcyjnego sposobu finansowania przedsiębiorstw oraz perspektywy rozwoju GPW. Raport jest dedykowany dla przedsiębiorstw, które wciąż poszukują nowych sposobów na pozyskanie kapitału, a tym sposobem może być debiut giełdowy – coraz popularniejszy w Polsce.

Główną częścią Raportu IPO 2007 są rankingi domów maklerskich oraz debiutów giełdowych. Przedmiotem oceny rankingu były domy maklerskie, które w 2006 roku były aktywne na rynku pierwszych ofert publicznych – wprowadziły, co najmniej dwie spółki, których debiut akcji bądź praw do akcji nastąpił w 2006 roku. We wskazanym powyżej okresie odbyło się 38 IPO, na potrzeby rankingu analizowanych zostało 36 IPO.

Jako, że dom maklerski jest niezbędnym partnerem w drodze po kapitał, właściwy jego wybór jest jednym z kluczowych czynników sukcesu oferty.

W kategorii emisji do 50 mln zł najlepszym domem maklerskim okazał się Dom Maklerski IDMSA, który wyprzedził zeszłorocznego lidera, Dom Maklerski PKO BP.

DM IDMSA wprowadził aż 5 spółek na giełdowy parkiet w 2006 roku, jednocześnie oferując akcje o największej wartości. Mimo, że pod względem relacji ceny emisyjnej do wcześniej ustalonej ceny maksymalnej zajął dopiero 6-te miejsce, to wynik 92,5% należy uznać za zadowalający. Średnia stopa redukcji zleceń podczas emisji obsługiwanych przez DM IDMSA wyniosła 93,8%. Należy podkreślić, że po raz pierwszy dom maklerski operujący poza strukturami banku stał się liderem IPO.

Drugie miejsce zajął wspomniany już DM PKO BP, który przeprowadził w 2006 roku trzy emisje do 50 mln zł, osiągając na nich zadowalającą stopę redukcji (92,2%), lecz już gorszą relację ceny emisyjnej do maksymalnej (zaledwie 73,5%).

Trzecie miejsce objął Dom Maklerski BOŚ, mając nakoncie dwie emisje.

Zwycięzcą w kategorii emisji powyżej 50 mln zł został CA IB Securities.

Więcej informacji na www.ipo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *