Artykuły

Obniżka składki rentowej

Posłowie połączonych sejmowych komisji finansów i polityki społecznej opowiedzieli się za obniżeniem od 1 lipca 2007 r. składki rentowej o 3 pkt. proc. – jak proponuje rząd. Warto im za to podziękować. Szkoda, że zmiana wejdzie bez vacatio legis.

 

Komisje przeprowadziły 12 czerwca 2007 r. pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych i skierowały go bez zmian do drugiego czytania.

Obecna dobra sytuacja gospodarcza, a także dobra sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to jedyny moment, kiedy można przeprowadzić obniżkę składki rentowej – powiedziała podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. 

Według wiceminister, jest duże prawdopodobieństwo, że FUS zakończy ten rok bez obciążeń kredytowych, ponieważ wpływy ze składek są wyższe od prognozowanych.

Suchocka-Roguska powiedziała też, że po przeprowadzeniu reform polegających na waloryzacji rent i emerytur, obniżeniu składki rentowej oraz podwyżce kwoty bazowej, dotacje budżetowe do FUS zwiększyłyby się o 15 mld zł. W 2007 r. w budżecie zapisano dotacje do FUS na poziomie 21,5 mld zł, a po przeprowadzeniu planowanych reform byłoby to około 36 mld zł.

Wiceminister podkreśliła, że redukcja składki pozwoli na bezinflacyjny wzrost wynagrodzeń, szczególnie w sferze budżetowej, co obejmie m.in. lekarzy i nauczycieli. Będzie to też realizacją postulatu obniżenia klina podatkowego.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od lipca 2007 r. składka ma być obniżona o 3 pkt. proc. po stronie pracowników. Od 1 stycznia 2008 r. składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. – po 2 pkt. proc. po stronie pracowników i pracodawców. Obecnie składka rentowa wynosi 13 proc. Po redukcji pracownicy mieliby płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy – 4,5 proc.

Komisje nie zgodziły się we wtorek na proponowane przez sejmowe Biuro Legislacyjne przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy, by zachować odpowiedni okres vacatio legis.

Zdaniem wiceminister Suchockiej-Roguskiej, jest technicznie możliwe, by ustawa weszła w życie od lipca. Termin ten jest możliwy do realizacji. To będzie zależało od woli politycznej – powiedziała wiceminister.

Również według szefowej komisji Aleksandry Natalli-Świat (PiS), ustawa może wejść w życie w lipcu. Dodała jednak, że będzie to zależało od dalszego przebiegu prac sejmowych.

Za jak najszybszym procedowaniem nad projektem opowiedzieli się z kolei posłowie PO. Jednak komisje nie zgodziły się na proponowane przez nich niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania. Termin drugiego czytania ma ustalić prezydium Sejmu. Zbigniew Chlebowski (PO) zapowiedział, że jego klub będzie wnioskował, by tegoroczna obniżka składki objęła po połowie pracowników i pracodawców.

Komisje odrzuciły we wtorek propozycję Samoobrony, która zgadza się na obniżkę składki jedynie w pierwszym terminie, czyli od 1 lipca 2007 r., a chce zrezygnować z obniżki planowanej od 2008 r. Rajmund Moric (Samoobrona) obawia się, że obniżka składki w dwóch etapach pogorszy funkcjonowanie FUS. Według niego, projekt ustawy powinien zostać skierowany do dalszych prac w podkomisji, na co nie zgodziły się połączone komisje.

Komisje nie poparły też wniosku Izabeli Jarugi-Nowackiej (SLD) o przeprowadzenie w sprawie projektu tzw. wysłuchania publicznego.

Artur Zawisza (Prawica Rzeczypospolitej) opowiedział się podczas dyskusji za częściową rezygnacją z obniżenia składek i zwiększeniem ulg prorodzinnych.

Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że skierowanie do drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych to krok w dobrym kierunku, ale nie do końca satysfakcjonujący. Według KPP, najlepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie pozapłacowych kosztów pracy po równo po stronie pracowników i pracodawców. Taka zmiana – w opinii pracodawców – pozwoliłaby z jednej strony na podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników, a z drugiej pozytywnie wpłynęłaby na sytuację na rynku pracy.

Krajowa Izba Gospodarcza uważa, że obniżenie składki rentowej przyspieszy rozwój gospodarki. KIG pozytywnie ocenia przekazanie do drugiego czytania przez komisje sejmowe rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
KIG ma nadzieję, że jest to początek dalszych działań legislacyjnych zmierzających do obniżenia obciążeń fiskalnych przedsiębiorców, co przyczyni się do utrzymania, a nawet zwiększenia tempa rozwoju polskiej gospodarki.

PAP, IAR

Nasz komentarz:

Trzeba cieszyć się z obniżki składki rentowej, bo przyczyni się do rozwoju gospodarczego i wzrostu liczby miejsc pracy. Ludzie będą mieli więcej pieniędzy na wydatki. To bardzo dobra wiadomość dla biznesu. Warto za to podziękować politykom PiS i PO, którzy popierają takie rozwiązanie. Szkoda tylko, że pozytywna zamina wchodzi w życie bez przyzwoitego vacatio legis.

Jerzy Krajewski, redaktor naczelny dziennika internetowego "GepardyBiznesu.pl".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *