Informacje

Krajowy Rejestr Długów sponsorem Konkursu Gepardy Biznesu 2007

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej zostało sponsorem Konkursu Gepardy Biznesu 2007. Jego przedstawiciele będą uczestniczyli w 16 wojewódzkich Konferencjach Gepardów Biznesu i Gali Gepardów Biznesu.

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA to elektroniczna baza informacji o dłużnikach i rzetelnych płatnikach. Rejestr działa na podstawie ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. ”O udostępnianiu informacji gospodarczych”. Z KRD współpracują zakłady gazownicze, koncerny energetyczne, ponad 850 spółdzielni mieszkaniowych, operatorzy telefoniczni, banki, firmy leasingowe, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Krajowy Rejestr Długów pełni 2 funkcje: weryfikacyjną i windykacyjną. Pierwsza umożliwia sprawdzenie zdolności płatniczej potencjalnego klienta, któremu chce się sprzedać towar lub usługę z odroczonym terminem płatności albo udzielić kredytu. Jeśli taki kontrahent widnieje w bazie KRD, warto zastanowić się, czy z nim współpracować. Skuteczność takiej weryfikacji zależy od wielkości bazy danych. KRD zgromadził dotychczas informacje o 183 tys. dłużników, z czego 68,3% to firmy, a 31,7% to konsumenci. To największy taki zasób ogólnie dostępnych danych o dłużnikach w Polsce. I stale się powiększa.
Funkcja windykacyjna, czyli dopisanie informacji o nieuczciwym kliencie do bazy KRD powoduje, że przestaje on być wiarygodny dla firm i instytucji współpracujących z rejestrem. Dłużnik może mieć utrudniony dostęp do usług finansowych (kredyty, leasing, sprzedaż ratalna), telekomunikacyjnych (telefon w abonamencie, szerokopasmowy dostęp do Internetu) czy wynajmu nieruchomości. Odzyskanie niezapłaconych należności za pomocą KRD jest zdecydowanie tańsze i skuteczniejsze, niż za pośrednictwem firm windykacyjnych, sądu, czy komornika.
Do KRD można przekazywać informacje o wierzytelnościach, których nie można dochodzić przed sądem, ze względu na przedawnienie. Do wpisania dłużnika nie jest potrzebny wyrok sądowy. Wystarczy niezapłacona faktura lub rachunek (przedsiębiorcy − 500 zł brutto, konsument − 200 zł brutto), jeśli od dnia, w którym powinna być zapłacona minęło 60 dni. Dłużnika należy ostrzec listem poleconym o zamiarze umieszczenia go w KRD danych z 30-dniowym wyprzedzeniem. Przy czym ustawa nie wymaga, aby ten list odebrał.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług KRD odzyskali dotychczas  555 mln zł.

Więcej o firmie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA: www.krd.pl.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *