Artykuły

Stanisław Wojciechowski – nasz bohater i autorytet

Image 26 czerwca 2008 r. w budynku KRS została odsłonięta tablica pamiątkowa na cześć Stanisława Wojciechowskiego. Na uroczystości dyrektor IBS Jerzy Krajewski publicznie zgłosił projekt postawienia mu pomnika w centrum Warszawy, bo to obrońca demokracji i państwa prawa.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sejmu, prezydenta RP i rządu, którzy wspólnie z Alfredem Domagalskim, prezesem Krajowej Rady Spółdzielczej dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej na cześć Stanisława Wojciechowskiego, na której czytamy:

"prof. dr Stanisław Wojciechowski

1869-1953

Działacz niepodległościowy, współtwórca PPS, naukowiec, teoretyk, współorganizator spółdzielczości spożywców i towarzystw kooperatystów.

Pierwszy minister spraw wewnętrznych niepodległej Polski

Prezydent Polski od grudnia 1922 r. do maja 1926 r

Profesor historii i kooperatyzmu w SGGW i SGH

Dyrektor Spółdzielczego Instytutu Naukowego"

Jarosław Kalinowski, wicemarszałek Sejmu z PSL, opowiedział o Stanisławie Wojciechowskim jednej ze stacji telewizyjnych.  

 

Sylwetkę Stanisława Wojciechowskiego przedstawił doc. dr Marcin Kwiecień, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu (www.wsh.pl). Skrót jego wystąpienia publikujemy poniżej

Wojciechowski pochodził ze starej, wielkopolskiej rodziny szlacheckiej.  Pierwsze informacje o jego przodkach datowane są na XV wiek. Urodził się w Kaliszu. Miał dobre wykształcenie. Jego misją było służenie społeczeństwu. Poglądy miał raczej prawicowe, był przywiązany do religii katolickiej, dlatego jego przeciwnicy zarzucali mu, że był bigotem. Zdawał sobie sprawy z ciężkiego położenia chłopów i robotników w XIX wieku, dlatego zainteresował się ideami socjalistycznymi. Był współtwórcą PPS na kongresie założycielskim w Paryżu. Następnie przyjechał do Warszawy, by łagodzić konflikty w łonie PPS. Szybko jednak porzucił grupy działaczy niepodległościowych związanych z PPS.

Postawił na pracę u podstaw – tworzenie spółdzielni spożywców i kooperatyw. Potrafił łączyć poglądy prawicowe z lewicowymi.

Po wybuchu I wojny światowej postawił na Rosję, uważał bowiem, że wygrana Niemiec doprowadzi do germanizacji polskich terenów. Zwycięstwo rewolucji bolszewickiej pokrzyżowało nieco te plany.

W listopadzie 1918 r. wrócił z Rosji do Warszawy. Józef Piłsudski zaproponował mu stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Wojciechowski, powiedział, że ma wątpliwości, czy się do tego nadaje, ale po pewnym czasie zgodził się. Był ministrem spraw wewnętrznych w kilku gabinetach.

W grudniu 1922 r. dość nieoczekiwanie został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Był człowiekiem zasadniczym, kostycznym. Ściśle przestrzegał prawa.

Po zamachu majowym w 1926 r. złożył rezygnację i zajął się działalnością dydaktyczną i naukową. II wojnę światową przeżył w Warszawie i majątku rodziny Grabskich, z którą był spokrewniony.

Zmarł w 1953 r. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na Powązkach.

Następnie został odczytany list od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kilka słów powiedział wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski oraz przedstawiciel rządu.

Na końcu uroczystości dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej Jerzy Krajewski publicznie zgłosił projekt postawienia Stanisławowi Wojciechowskiemu pomnika w centrum Warszawy, bo to obrońca demokracji i państwa prawa, nasz bohater i autorytet, godny tego, by jego myśli i postawę propagować w naszym społeczeństwie, by stawiać go  jako wzór młodym ludziom.

Podkreślił, że był to człowiek odważny, prawy i skromny.

Zaproponował, by pomnik stanął w okolicach mostu Poniatowskiego, na którym 12 maja 1926 r. odbyła się słynna rozmowa między prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim, a przywódcą zbuntowanych oddziałów wojskowych Józefem Piłsudskim.

Jego zdaniem, dobrą lokalizacją byłaby praska strona Wisły w pobliżu budowanego Stadionu Narodowego i odsłonięcie pomnika wiosną 2012 r. przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

 

W trakcie uroczystości  wręczono spółdzielcom nagrody.

Tytuł  "Menedżer – Spółdzielca"  otrzymali:

 – Mieczysław Grad – Powiatowy Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Mazowieckim

– Marek Byzdra – Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Łowiczu

– Wiesław Klimkowski – Bank Spółdzielczy w Piasecznie

– Ryszard Mroziński – Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie

–  Stefan Wanke – Bank Spółdzielczy w Halinowie

 

Jerzy Krajewski

 

 

Więcej na ten temat

Pomnik Stanisława Wojciechowskiego

Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2008

Biografia Stanisława Wojciechowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *