Artykuły

XIV Festiwal Słowian i Wikingów

ImageW dniach 1 – 3 VIII 2008 r. na wyspie koło Wolina odbył się XIV Festiwal Słowian i Wikingów, podczas którego 1500 uczestników – wojów, rzemieślników i grup muzycznych z 22 państw – zaprezentowało wszelkie aspekty życia naszych przodków w „żywy” sposób. Jednym ze sponsorów festiwalu był Bank Spółdzielczy w Wolinie.   

 

30 tys. turystów odwiedziło w dniach 1-3 sierpnia 2008 r.  Festiwal Słowian i Wikingów. – Bardzo udana impreza – mówią organizatorzy i goście.

 Festiwal zakończył się w niedzielę. Przez trzy dni imprezy przez obóz, w którym w replikach wczesnośredniowiecznych chat i tradycyjnych płóciennych namiotach mieszkało ponad 1600 Słowian i wikingów, przewinęły się tysiące turystów. Most pontonowy, który przyholowali do Wolina saperzy z jednostki w Dziwnowie, przez cały czas był zatłoczony do granic możliwości.

Wikingowie do Wolina przybyli z 22 państw świata, m.in. z Australii, USA, Danii, Francji, Ukrainy, Białorusi, Szwecji, a nawet Izraela. Największą atrakcją były bitwy – trzy lądowe i jedna morska.

– To jedna z najlepszych i największych imprez, na jakich byłem. W porównaniu do tego, jak tu było 10 lat temu, gdy byłem tu pierwszy raz, bardzo wiele zmieniło się na lepsze – mówi Christian Bech z Kopenhagi, wiking z 20-letnim stażem, który na co dzień jest ochroniarzem. – Jestem wojownikiem, brałem udział w bitwie. Muszę stwierdzić, że walczy się tu bardziej ostro niż na festiwalach w zachodniej Europie.

Kilka osób (wojów) potrzebowało po bitwach pomocy lekarskiej. Poważniejszych urazów jednak nie było.

W obozie można było kupić wszystko, co oferowały średniowieczne miasta – od mieczy po gliniane garnki i wzorowaną na średniowiecznej odzież.

Wszystkim, z którymi rozmawialiśmy, festiwal się podobał. Zwracali jednak także uwagę na minusy.

– Nie rozumiem czemu toaleta, i to toi-toi, kosztuje 1,5 zł. To skandal. Bez sensu też jest to, że za każde wejście na festiwal trzeba płacić za bilet, a nie ma np. opasek, które pozwalałyby na wielokrotne wejście, albo karnetów – wylicza Marcin z Katowic, który do Wolina przyjechał pociągiem. – Nie ma też żadnych drogowskazów kierujących na festiwal.

Organizacja festiwalu kosztowała Urząd Miasta ok. 300 tys. zł.

– Budżet mamy ograniczony i dlatego nie było nas stać na pensje dla ludzi zajmujących się toaletami, więc wprowadziliśmy opłaty, które są przeznaczone na ich wynagrodzenie – wyjaśnia Ewa Grzybowska, kierownik Wolińskiego Domu Kultury. – Drogowskazy to dobry pomysł. Może wykorzystamy go w przyszłym roku.

Dantejskie sceny rozgrywały się w pociągach i na dworcu PKP.

– Była czynna tylko jedna kasa i kolejka była przynajmniej na 40 min stania. W ostatniej chwili przed przyjazdem pociągu kasjerka z łaską powiedziała, że powie konduktorom, żeby nie pobierali opłaty za wypisanie biletu – mówi Artur Kubasik, świnoujski fotograf. – To skandal, pociągi są tak zatłoczone, że wczoraj po południu ludzie wpychali się nawet do kabiny maszynisty. Konduktorka musiała zagrodzić ludziom wejście.

 

Rozmowa z burmistrzem Wolina

Andrzej Kulej: Jak się udało?

Eugeniusz Jasiewicz, burmistrz Wolina: – To wielki sukces. Frekwencja dopisała, tylko w piątek było 5 tys. ludzi. Nigdy nie było takich kolejek! Nawet w tej chwili [niedzielne popołudnie – red.] są kolejki po 200 m po bilety wstępu.

Co w tym roku było wyjątkowego?

– Po raz pierwszy przyjechał do nas burmistrz szwedzkiego Stafanstorph i festiwal otworzyliśmy razem – burmistrzowie Słowian i wikingów. Odwiedziła nas nawet pani wiceambasador USA. Była pod wrażeniem.

Zabrakło mi komentowania bitwy, bo nie było wiadomo, o co chodzi.

– Częścią historyczną odbywającą się na wyspie zajmuje się Stowarzyszenie Wikingów i Słowian. Próbujemy ich przekonać, żeby to zrobić.

Jakie są plany?

– W obozie przyjąć mogliśmy tylko 1,5 tys. uczestników, choć chętnych było dwa razy więcej. Dlatego pierwszym zadaniem jest powiększenie skansenu o co najmniej tysiąc metrów kwadratowych, zwiększenie liczby chat z 12 do 25 oraz budowa tradycyjnego nabrzeża, przy którym będą mogły cumować łodzie wikingów. Robimy to w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

Więcej na ten temat

Program festiwalu

Trzy_dni_z_wikingami_i_Slowianami_w_Wolinie

Najazd_Wikingow

Wojowie_zdobyli_Wolin

Wikingom_grozi_wiezienie_za_przewozenie_skor

XIII Festiwal Słowian i Wikingów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *