Informacje

3,6 mln firm w Polsce

ImageOd początku tego roku do końca czerwca w rejestrach Regon liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o 28,5 tys., w tym o 16 tys. firm rejestrowanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. To znacznie lepiej niż w ciągu sześciu miesięcy 2007 roku.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w Polsce mamy zarejestrowanych prawie 3,717 mln podmiotów gospodarczych. Niespełna 100 tys. to fundacje i stowarzyszenia społeczne. Pozostałe to firmy. Od początku tego roku do końca czerwca w rejestrach Regon, które bada GUS, liczba przedsiębiorstw zwiększyła się o ok. 28,5 tys., w tym o prawie 16 tys. firm rejestrowanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W sumie w ciągu roku (od lipca 2007 do lipca 2008) powstało 70 tys. firm, w tym o ok. 42 tys. więcej jest firm rejestrowanych przez osoby fizyczne.

– Jeśli chodzi o liczbę przedsiębiorstw, Polska jest na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Niestety, sytuacja wygląda gorzej w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Tu jesteśmy na dziewiątej pozycji – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan. – Mamy więc wciąż przestrzeń dla przedsiębiorczości.

W sumie w pierwszym półroczu 2008 r. zarejestrowaliśmy ponad 169,8 tys. nowych podmiotów gospodarczych (oprócz firm również np. spółdzielni i fundacji), a wyrejestrowaliśmy 137,1 tys. W tym osoby prywatne zarejestrowały ponad 145,8 tys. nowych firm, a wyrejestrowały z katalogów REGON 128,4 tys.

To znacznie lepiej niż w ciągu sześciu miesięcy 2007 roku. Wtedy zarejestrowano ponad 148,6 tys. nowych podmiotów, a wyrejestrowano 137,9 tys.

źródło: "Rzeczpospolita"

Cały artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *