Artykuły

Obama zdecydowanie prowadzi przed McCainem

ImageKandydat  Demokratów na prezydenta USA Barack Obama ma dziewięciopunktową przewagę na swoim rywalem z Partii Republikańskiej Johnem McCainem w sondażu "Washington Post" i ABC News.

Wśród osób, które deklarują chęć pójścia na wybory, Obamę popiera 52 proc. ankietowanych, a McCaina – 43 proc.

Jeszcze dwa tygodnie temu rywalizacja była bardziej wyrównana i Obamę popierało 49 proc. respondentów, a McCaina – 47 proc.

Podając wyniki sondażu, środowy "Washington Post" pisze, że wpłynęły na nie zawirowania finansowe w kraju oraz rosnący pesymizm gospodarczy Amerykanów.

Po raz pierwszy od 1992 r. zaledwie 9 proc. ankietowanych uznało, że gospodarka jest w dobrej lub znakomitej kondycji, i po raz pierwszy od 1974 r. tylko 14 proc. – że kraj zmierza we właściwym kierunku.

żródło: PAP za www.rp.pl

Nasz komentarz:

Demokraci, którzy mają większość w Kongresie USA, nie mają interesu politycznego, by szybko wesprzeć republikański plan wspieranie systemu finansowego 700 mld dolarów na koszt przyszłych pokoleń Amerykanów.

Im gorzej w najbliższych tygodniach będzie wyglądała amerykańska gospodarka pod rządami republikanów, tym większe szanse na elekcję na początku listopada 2008 r. ma Obama, kandydat Demokratów.

W USA i na całym świecie idzie czas zmian.

Załamanie amerykańskiej gospodarki w wynik globalnej liberalnej deregulacji spowoduje te zmiany.

Jakby powiedział Stefan Kisielewski: "To nie kryzys, to rezultat".

Co prawda Kisiel miał na myśli efekty gospodarki komunistycznej. Ale okazuje się, że w przypadku USA pasuje to również do gospodarki liberalnej.

Śledząc trendy można było przewidzieć, że liberalizm źle skończy się dla klas niższej i średniej w USA. Choć nie było to łatwe.

Niektórzy liberałowie czarowali, że miejsca pracy powstaną w usługach, że jeszcze nie wiemy, jakie usługi będą w przyszłości potrzebne.

A tu masz babo placek. Po 20 latach od demontażu komunizmu, który przegrał rywalizację gospodarczą z kapitalizmem, okazuje się, że liberalizm zaprowadził USA w ślepą uliczkę.

Ciekawe, jakie rozwiązanie zastosuje Obama. Najprawdopodobniej będzie to protekcjonizm i ochrona amerykańskiego rynku pracy.

Takie same rozwiązani w Polsce proponuje Klub Gepardów Biznesu.

Ochrona miejsc pracy i klasy średniej w naszym kraju wymaga administracyjnego powstrzymania ekspansji sieci supermarektów. Jedno miejsce pracy w supermarkecie oznacza bowiem utratę kilku miejsc pracy w małych i średnich firmach handlowych i produkcyjnych.

Ponadnarodowe koncerny produkcyjne jeszcze nam nie szkodzą, bo tworzą u nas miejsca pracy, gdyż płace są u nas niskie.

Zderegulowany liberalizm prowadzi prostą drogą do oligarchizacji gospodarki, niszczy klasę średnią, niezleżnych przedsiębiorców małych i średnich firmach handlowych i produkcyjnych.

Wielkich koncernów nie trzeba zabijać, tak jak groźnych drapieżników, tylko je okiełznać. Są tak potężne, że może to zrobić tylko państwo.

W naszym przypadku najlepiej decyzje podjąć na szczeblu Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Na szczęscie pracują tam ludzie, którzy dostrzegają niebezpieczeństwo ekspansji koncernów handlowych i produkcyjnych. Wdrażają przepisy antymonopolowe i przeciwdziałające nieuczciwej konkurencji.

W tym zakresie trzeba zrobić więcej, by zapewnić Unii Europejskiej bardzie zrównoważony rozwój gospodarcz, by ratować europejską klasę średnią oraz europejskie małe i średnie firmy handlowe i produkcyjn.

Pilną rzeczą jest wydanie dyrektywy o zakazie handlu w niedziele i święta w całej Unii Europejskiej. Taki zakaz sprzyja interesom małych i średnich firm handlowych i produkcyjnych, bo uderza w ich najgrożniejszych przeciwników – sieci supermarektów. Jest też korzystny dla pracowników handlu, którzy też mają prawo do wypoczynku w niedziele i święta.

 Zakaz handlu w niedziele i święta bowiązuje już m.in. we Francji i Niemczech, najważniejszych krajach UE. Rozszerzenie go na cały obszar naszej wspólnoty nie powinno być trudne. 

Sojusznika w tej sprawie znajdziemy w prawdziwej europejskiej lewicy, która wspiera pracowników i związki zawodowe.

 Jerzy Krajewski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *