Artykuły

Ruszyła „Polska XXI” – początek kampanii Dutkiewicza?

Powstał Ruch Obywatelski "Polska XXI". Powołały go działające w całej Polsce stowarzyszenia regionalne. Na jego czele stanął prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który nie wyklucza startu w wyborach prezydenckich. Był on patronem naszej konferencj we Wrocławiu.

Wśród inicjatorów są także założyciele portalu "Polska XXI": były wiceprezes PiS, obecnie poseł niezrzeszony Kazimierz M. Ujazdowski i politolog dr Rafał Matyja.

Dutkiewicz na sobotniej konferencji inaugurującej działalność ruchu podkreślił, że jego głównym celem będzie "modernizacja Polski". "Polska XXI" ma także koordynować działalność sieci regionalnych stowarzyszeń.

Dutkiewicz dodał, że członkowie ruchu "Polska XXI" będą "z całą pewnością" uczestniczyli w najbliższych wyborach lokalnych. – Będziemy mocno rozmawiali o wyborach prezydenckich w 2010 r. – podkreślił. Dutkiewicz nie wyklucza, że będzie w nich startował.

Lider ruchu zaznaczył, że na razie nie zapadła decyzja o udziale w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Także w późniejszym czasie członkowie ruchu mają zdecydować o udziale w wyborach parlamentarnych.

Utworzona została Rada Ruchu "Polska XXI". Ogłoszono także jego deklarację programową.

Na czele Rady, która ma kierować pracami Ruchu, stanął Dutkiewicz. W jej skład weszli m.in. byli posłowie PiS (obecnie posłowie niezrzeszeni) Piotr Krzywicki, Jerzy Polaczek i Jarosław Sellin. W radzie Ruchu nie ma dwóch spośród założycieli portalu "Polska XXI" Pawła Zalewskiego i Jana Rokity.

Jak powiedział sekretarz generalny Ruchu Lucjan Karasiewicz, jego zdaniem, Rokita w najbliższym czasie nie wstąpi do władz "Polski XXI". Dodał, że zaproszenie do Rady otrzymał Zalewski i teraz musi określić się czy z niego skorzysta.

Karasiewicz podkreślił, że skład władz organizacji może być w każdym momencie poszerzony.

Deklaracja programowa "Polski XXI" jest zatytułowana "Nowe państwo Polaków". Autorzy dokumentu chcą wznowienia prac nad nową konstytucją. Opowiadają się za ustrojem prezydenckim, w którym głowa państwa miałaby być "instytucją sprawującą rzeczywiste przywództwo państwowe". Prezydent osobiście – lub za pośrednictwem mianowanego przez niego premiera – miałby kierować pracami rządu.

Członkowie "Polski XXI" opowiadają się także za reformą parlamentu. Senat miałby się stać izbą reprezentującą "ciągłość" i "rozum państwowy" oraz "narodowe elity". W deklaracji zawarty jest także postulat decentralizacji życia publicznego.

 źródło: www.rp.pl

 Ruch Obywatelski "Polska XXI" o gospodarce

Opowiadamy się za modelem gospodarczym, opartym na własności prywatnej i swobodzie gospodarczej.

Sprzeciwiamy się modelowi, w którym społeczna odpowiedzialność przedsiębiorców będzie utożsamiana z fiskalizmem.

Uważamy, że wciąż wielkim zadaniem publicznym jest uwolnienie życia gospodarczego z gorsetu dotychczasowych przepisów i biurokratycznych blokad.

Wskazujemy na potrzebę wsparcia ewolucji prawa pracy i stworzenia szansy na kreatywną rolę związków zawodowych w gospodarce premiującej kwalifikacje i mobilność zatrudnienia.

Biorąc pod uwagę doświadczenia państw zachodnioeuropejskich opowiadamy się za polityką aktywnej promocji polskiej przedsiębiorczości i ochrony aktywów ekonomicznych państwa.

Cała Deklaracja Ruchu Obywateleskiego "Polska XXI"

 

Nasz komentarz:

Rafał Dutkiewicz to dobry gospodarz Wrocławia, rozumie sprawy biznesu. Był patronem honorowym I Konferencji Gepardów Biznesu Województwa Dolnośląskiego, która odbyła się 12 marca 2008 r.  w Hotelu  Radisson we Wrocławiu.

Życzę mu powodzenia w jego planach politycznych. Trzymam kciuki za niego.  

Jerzy Krajewski

Relacja z konferencji we Wrocławiu 

 

 

 

Image

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *