Artykuły

Prezydent Niemiec wzywa bankierów, aby przeprosili za błędy

Image  Elity finansowe powinny przypomnieć sobie, "czym jest umiarkowanie i co oznacza chodzić po ziemi". Źródłem kryzysu "są w znacznej mierze niefrasobliwość, zarozumialstwo i cynizm".

Prezydent Niemiec Horst Koehler wezwał w sobotę bankierów i wysokich urzędników bankowości odpowiedzialnych za kryzys finansowy wstrząsający rynkami międzynarodowymi, aby publicznie poprosili o przebaczenie za popełnione błędy. 

"Przydałoby się więcej samokrytycyzmu. Warto, aby ci ludzie powiedzieli: tak, popełniliśmy błędy i jesteśmy za nie odpowiedzialni" – mówił w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" prezydent Niemiec i b. dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Elity finansowe powinny przypomnieć sobie, "czym jest umiarkowanie i co oznacza chodzić po ziemi" – upomina odpowiedzialnych za działanie banków prezydent Koehler, który uważa, że źródłem obecnego kryzysu "są w znacznej mierze niefrasobliwość, zarozumialstwo i cynizm".

 

Zwłaszcza anglosaski świat finansowy wyobrażał sobie – zdaniem Koehlera – że "można wyciągać złoto z kapelusza i do tego robić to bez końca", kierując się obsesją "maksymalizacji zysków".

Koehler broni w wywiadzie idei zwołania konferencji w celu ustanowienia nowych ram międzynarodowego porządku w gospodarce globalnej i proponuje, aby "rządy poszukały paru mędrców, mężczyzn i kobiet, którzy zaczęliby sobie łamać głowę nad tym, jak ustanowić reguły działania w zglobalizowanym świecie".

Wyraża także nadzieję, że kryzys przyczyni się do stworzenia "nowej kultury współdziałania w warunkach współzawodnictwa"; w tym celu nieodzowna jest "skuteczna regulacja rynków finansowych" i "odkrycie na nowo etyki obowiązującej w działaniu" oraz stworzenie "prewencyjnego systemu alarmowego", który byłby w stanie ostrzegać nie tylko specjalistów.

Koehler zapewnia w wywiadzie, że obecny kryzys nie jest porównywalny z tym, który świat przeżywał w latach 20. ubiegłego stulecia. "Uważam, że jest możliwy do kontrolowania" – podkreślił prezydent Niemiec.

źródło: PA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *