Informacje

KNF nie ograniczy wydawania kart kredytowych

Image"Prawne ograniczenia dotyczące wydawania kart kredytowych na podstawie minimalnej kwoty dochodu na członka rodziny mogłaby być formą dyskryminacji wobec niektórych klientów banków", uważa  Komisja Nadzoru Finansowego.

 

Instytut Bankowości Spółdzielczej złożył w Komisja Nadzoru Finansowego propozycję, by wprowadzić w Polsce zakaz wydawania kart kredowych przez banki i inne instytucje osobom, które mają dochody niższe niż 3 tys. zł netto na osobę w rodzinie.  Dziś dostał odpowiedź.

Komisja Nadzoru Finansowego zwraca uwagę na konieczność udzielania rzetelnej informacji o produktach i usługach oferowanych przez instytucje finansowe działające w Polsce. Jes to istotne nie tylko ze względu na właściwą ochronę interesu klientów, ale także korzystne dla samych instytucji z punktu widzenia rozwoju ich działalności.
Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje rynek w oparciu o obowiązujące przepisy. Nie ma kompentencji ustawodawczych. Regulacje dotyczące kart kredytowych znajdują się w Prawie bankowym i Ustawie z 12 września 2002 roku o elektronicznych instrumentach płatniczych.
Natomiast prawne ograniczenia dotyczące wydawania kart kredytowych na podstawie minimalnej kwoty dochodu na członka rodziny mogłaby być formą dyskryminacji wobec niektórych klientów banków.

Pozdrawiam,

Marta Chmielewska-Racławska

Odpowiedziałem na to:

Dziękuję za odpowiedź.  Wkrótce opublikujemy ją na naszych stronach internetowych: www.gepardybiznesu.p, www.ibs.edu.pl i www.europejskafirma.pl.
 
 
Mam jeszcze jedno pytanie
 
Dlaczego wprowadzenie ograniczenia w postaci limitu dochodów przy kartach kredytowych jest "formą dyskryminacji wobec niektórych klientów banków", a wprowadzenie minimalnego wkładu przy kredytach mieszkaniowych nie jest "formą dyskryminacji wobec niektórych klientów banków"?

Czekamy na odpowiedź na to pytanie.

Jerzy Krajewski

 

Więcej na ten temat:

KNF wycofa się z wkładów własnych?

Kredyty tylko z wkładem

Plan antykryzysowy dla Polski

Uważajcie na karty kredytowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *