Artykuły

Najgorsza recesja od ćwierćwiecza

Image  Ekonomiści zgodnie oceniają, że wzrośnie presja na banki centralne, by dalej obniżać stopy procentowe i na ministrów finansów, by redukować podatki i pobudzić wydatki. "Spodziewamy się globalnej recesji i szybko się to nie odkręci", mówi  Ethan Harris. 

Światowa gospodarka może zmierzać ku najgorszej recesji od ćwierćwiecza – oceniają ekonomiści.
"Bez wątpienia może to być najgorszy kryzys od lat 80." – uważa Bradford DeLong, profesor ekonomii na uniwersytecie w Kalifornii, który pracował w Departamencie Skarbu USA od 1993 do 1995.

"Są jednak nadzieje, że nie będzie najgorszego bezrobocia od czasu Wielkiego Kryzysu" – dodaje.William Rhodes, wiceszef Citigroup Inc. mówi, że jest to najgorszy kryzys w jego 50-letniej karierze.

Dodaje, że nadal będziemy odczuwać skutki kryzysu w realnej gospodarce.

Kenneth Rogoff, profesor Harvard University, ocenia, że możemy wziąć większość oficjalnych prognoz PKB na przyszły rok i obciąć je o 2 pkt procentowe.

"To może oznaczać, że będziemy mieć najgorsze załamanie od 1982 r., gdy światowa gospodarka wzrosła o 0,9 proc." – uważa Rogoff.

"Idziemy w stronę globalnej recesji" – ostrzega Simon Johnson, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Ekonomiści zgodnie oceniają, że wzrośnie presja na banki centralne, by dalej obniżać stopy procentowe i na ministrów finansów, by redukować podatki i pobudzić wydatki.

"Będą dalsze cięcia stóp procentowych przez banki centralne" – mówi Ethan Harris, ekonomista Barclays Capital Inc. w Nowym Jorku.

"Spodziewamy się globalnej recesji i szybko się to nie odkręci" – dodaje.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *