Artykuły

Prezydent nie dopuścił do faworyzowania hipermarketów

Bony towarowe emitowane przez hipermarkety mają na celu ostatecznie odebrać klientów drobnemu handlowi. Pozorne upusty mają zmusić pracowników do chodzenia tylko do jednej sieci lub sklepu kosztem mniejszych sklepów i sklepików.

Kongregacja Przemysłowo-Handlowa z wielką nadzieją przyjęła  decyzję Prezydenta RP dotyczącą zawetowania ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zaproponowana przez POHID ustawa była krzywdząca dla wszystkich uczestników rynku bonów, ( poza hipermarketami)  a przede wszystkim  dla handlu drobnotowarowego, któremu sieci wielkopowierzchniowe postanowiły odebrać nieuczciwie klientów.

Sposób wprowadzenia ustawy pod obrady Sejmu RP jak również jej uzasadnienie i przebieg procesu legislacyjnego, odbiegał daleko od norm obowiązujących  w krajach o rozwiniętej demokracji.  Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji ( POHID), organizacja zrzeszająca w większości zagraniczne sieci handlowe,  zgłosiła ustawę podczas prac Komisji Przyjazne Państwo tłumacząc, że reprezentuje handel i jego interesy. Jednak tylko w interesie wielkich sieci jest sprzedawanie bonów poniżej ceny nominalnej – tylko one mogą rekompensować sobie straty wymuszając na dostawcach jeszcze większe upusty, a także podnosząc ceny towarów na półkach. Podczas procesu legislacji tej ustawy nie poproszono o opinię pozostałych uczestników rynku, małe i średnie przedsiębiorstwa handlowe.

Bony towarowe emitowane przez hipermarkety mają na celu ostatecznie odebrać klientów drobnemu handlowi. Pozorne upusty mają zmusić pracowników do chodzenia tylko do jednej sieci lub sklepu kosztem mniejszych sklepów i sklepików.

POHID zawalczył  przedłożoną ustawą nie o zliberalizowanie rynku bonów, lecz  jego zawłaszczenie. W ten sposób POHID  dążył do  zdominowania drobnego handlu, zawłaszczając  nieuczciwie  konsumentów. Cieszy nas fakt veta Pana Prezydenta  wobec tej ustawy, a tym samym veta wobec  agresywnego lobbingu zagranicznych sieci wielkopowierzchniowych, zgromadzonych wokół POHID.

W imieniu środowiska małych i średnich przedsiębiorstw handlowych  kieruję do  Pana Prezydenta  RP p. Lecha Kaczyńskiemu słowa podziękowania za odmowę podpisania ustawy „o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji” w brzmieniu uchwalonym przez parlament Rzeczpospolitej Polskiej.

Jednocześnie zwracam się do wszystkich klubów Parlamentarnych  Sejmu RP o nie odrzucanie veta Pana Prezydenta, zgłoszonego wobec krzywdzącej środowisko małych i średnich przedsiębiorstw handlowych  ustawy  o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej
Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej
dr inż. Jan Rakowski

źródło: www.kph.pl

 

Więcej na ten temat:

Politycy są inteligenti, a ludność głupia

Dyktatura wielkich knorporacji

Tesco bije w dostawców i klientów

Tesco obniży zyski polskich firm

Wal-Mart w Polsce?

Grozi nam katastrofa finansowa

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji

Kupujcie dolary i euro

Kiedy zbankrutuje nasze państwo?

Plan antykryzysowy dla Polski

W USA nie ma małych prywatnych sklepów

Jeronimo Martins przejmie 210 sklepów Plusa

Jeronimo Martins – najgroźniejszy przeciwnik

Zakaz handlu w niedziele i święta w całej UE

Waltonowie – najbogatsza rodzina świata

Stany Zjednoczone Socjalistycznej Ameryki

Wal-Mart najcenniejszą marką świata

FED wyczarował 800 mld USD

USA bankrutem

McCain za interwencją państwa

Amerykański rząd przejmie kontrolę nad AIG

Protekcjonizm w UE to normalność

Supermarkety licencjonowane jak telewizje

Supermarkety zamieniają wolnych ludzi w niewolników

Założenia ustawy o zrównoważonym rozwoju handlu

Nowy atak na duże sklepy

"Rzeczpospolia" broni interesów wielkich sieci supermarketów

Supermarketom stanowcze nie

Napiszemy nową ustawę o WOH

Nikt nie bronił interesów małych i średnich firm

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie hipermarketów

Prezydent Portugalii otworzy tysięczną Biedronkę

Przykład PR wielkich sieci handlowych

Hipermarkety jak buldożery

Wspierajmy się nawzajem

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *