Artykuły

Spółki, które straciły na opcjach mają patent na banki

Image 23 stycznia 2009 r.  w Toruniu spotykają się przedstawiciele spółek, które straciły miliony na transakcjach opcyjnych. Firmy mają pomysł, jak bez kosztów unieważnić większość umów.

„— Odkryłem furtkę, która pozwoli praktycznie bez kosztów unieważnić większość umów opcyjnych — zaciera ręce Zbigniew Grzybowski, prezes i współwłaściciel pomorskiej spółki Kram (producent maszyn i opakowań), który jest inicjatorem piątkowego spotkania. […]
Na czym polega pomysł, dzięki któremu krajowe przedsiębiorstwa nie musiałyby spłacać kilku miliardów złotych ujemnej wyceny wystawionych walutowych opcji kupna?
— Ogólnie chodzi o bariery włączające i wyłączające opcje w umowach, sposób ich ustalania, ich definicję, a przez to wadliwą konstrukcję całego kontraktu — ujawnia Zbigniew Grzybowski”, o czym czytamy w „Pulsie Biznesu”.

„Zdaniem "buntowników", ich wygrana jest bardzo prawdopodobna.
— Konsultowaliśmy już to rozwiązanie z kilkoma prawnikami i bankowcami. Dziwią się, że sam na nie wpadłem i wróżą nam sukces — mówi nieco tajemniczo Zbigniew Grzybowski.
Dodaje, że jego pomysł wsparty jest doświadczeniami szerokiego kręgu ekspertów.
— Mamy po naszej stronie prawników i bankowców — mówi Zbigniew Przybył.
— Są wśród nich także ludzie z doświadczeniem w dealing-roomach. To byli już pracownicy dużych banków, którzy mają szeroką wiedzę o mechanizmach i oprogramowaniu w dealingroomach. To dało nam dużo nowych punktów zaczepienia — dodaje szef spółki Kram.
Jego zdaniem, banki w wielu przypadkach miały naciągać przedsiębiorców na wystawianie opcji walutowych, a transakcje "zabezpieczające" okazały się czystą spekulacją” – informuje dalej „Puls Biznesu”.

Coraz więcej spółek rozważa załatwienie sprawy opcji z bankami na drodze sądowej. Rozwiązanie takie bierze także pod uwagę spółka Odlewnie Polskie, która z powodu transakcji opcyjnych złożyła do sądu w Kielcach wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu.

Więcej na ten temat w dziesiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.
Adrian Boczkowski, ET „Znaleźli patent na opcje”.

za www.bankier.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *