Artykuły

Opcje to problem 10 tysięcy firm

Image  W opcje może być zaangażowanych nawet ponad 10 tys. przedsiębiorstw, a ich straty z tego tytułu mogą sięgać 50 mld zł, uważa Zbigniew Jakubas. KNF twierdzi, że zagrożenie wynosi teraz 15 mld zł.

W spekulacje walutowe zaangażowały się tysiące firm. Waldemar Pawlak zapowiada ustawę, która miałaby rozwiązać problem. Eksperci wątpią w sens takiego rozwiązania – pisze "Dziennik".

Jak podaje gazeta, "trwaja prace nad ustawą, która mogłaby podważyć umowy opcyjne. Waldemar Pawlak spodziewa się jej wejścia w życie w marcu. Poparcie zapowiada już PiS. – Pod warunkiem że wykaże ona, iż opcje w stosowanej w Polsce formie łamały prawo nasze lub unijne – powiedział nam Maks Kraczkowski, poseł PiS.

Gra toczy się o coraz większą stawkę. – W opcje może być zaangażowanych nawet ponad 10 tys. przedsiębiorstw, a ich straty z tego tytułu mogą sięgać 50 mld zł i przesądzić o bankructwie tysięcy firm powiedział nam Zbigniew Jakubas, znany inwestor, szef Polskiej Rady Biznesu. Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi, że zagrożenie jest mniejsze: według niej negatywna wycena instrumentów pochodnych na waluty wynosi teraz 15 mld zł. Do szacunków KNF rynek podchodzi jednak z coraz większą rezerwą, bo jeszcze w grudniu było to 5,5 mld zł.", czytamy.

"Co ma się znaleźć w ustawie proponowanej przez Waldemara Pawlaka? Przede wszystkim możliwość odstąpienia od umów opcyjnych lub unieważnienie ich. Jego zdaniem toksyczne opcje były 'pułapką zastawioną na firmy przez banki' […].

Pomysł Pawlaka ma wielu krytyków. Według Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Bank Polska, projekt ustawy może być niekonstytucyjny. Problemów spodziewa się też Michał Krawczyk z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, która przygotowywała dla resortu gospodarki raport o opcjach. Według niego może ona narazić Skarb Państwa na powództwo na arenie międzynarodowej. Inwestorzy strategiczni banków, które w efekcie ustawy poniosłyby straty, mogliby żądać ich pokrycia przez państwo polskie – twierdzi.", czytamy dalej.

Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które w wyniku transakcji na opcje walutowe, popadły w poważne kłopoty finansowe. Analitycy prognozują, że problemy firm z tytułu opcji przełożą się także na przedsiębiorców, którzy z tych instrumentów nie korzystali. Najprawdopodobniej banki jeszcze bardziej ograniczą dostepnośc kredytów dla firm.

Więcej na ten temat w "Dzienniku" w artykule "Opcje to problem 10 tys. firm. Jedna ustawa go nie rozwiąże" autorstwa Haliny Kochalskiej.

źródło:  Dziennik za www.bankier.pl

Więcej na ten temat:

Czy to zgodne z Konstytucją?

Opcje walutowe można unieważnić w sądzie

PSL: opcje walutowe do kasacji

50 mld zł strat na opcjach

Spółka Jakubasa straciła 160 mln zł

Bank Millennium ws. Waldemar Pawlak

Firmy chcą walczyć o odszkodowania

10 mld zł strat szacuje "Parkiet"

Kilka mld zł strat na opcjach

Instytut Lokalnego Biznesu wzywa do bojkotu wystawców opcji walutowych

Jak zagraniczne banki ograły polskie firmy

Pistolet przy głowie polskich firm

Walutowe sidła banków komercyjnych

Blog Jacka Maliszewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *