Artykuły

Rząd powinien pomagać tylko polskim bankom

"W dobie kryzysu gospodarczego Polacy chcą ochrony rodzimych przedsiębiorstw i pomocy dla polskich banków", wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

 

Z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż trzy czwarte Polaków uważa, że rząd powinien w tym czasie pomagać tylko bankom z polskim kapitałem. 22 procent jest zdania, że wsparcie z budżetu państwa powinny otrzymać wszystkie banki potrzebujące pomocy.

Jeszcze więcej, bo aż 83 procent Polaków opowiada się za tym, aby w czasie kryzysu instytucje państwowe kupowały tylko polskie polskie.

"Rzeczpospolita" zapytała ministerstwa, czy dokonując zamówień, biorą pod uwagę polskie pochodzenie produktów. Okazuje się, że tylko

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego robią tak jeśli to możliwe. Pozostałe resorty stosują prawo zamówień publicznych, które wręcz zabrania preferencji dla produktów krajowych.

Sondaż GfK Polonia pokazuje także, iż pomoc z budżetu państwa powinna być kierowana tylko do tych firm, których zyski zostają w kraju. Tak uważa 57 procent Polaków. Tylko co czwarty badany uważa, iż rząd powinien pomagać wszystkim firmom będącym w potrzebie.

Telefoniczny sondaż na grupie 500 dorosłych Polaków GfK Polonia przeprowadziła 8 lutego.

"Rzczepospolita"/IAR/zm/dyd  za www.bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *