Artykuły

Nie ma możliwości „realizowania” ustawy o opcjach

Image   Z opinii, które przesłały resorty finansów, sprawiedliwości i rozwoju regionalnego wynika, że nie widzą możliwości realizowania ustawy o opcjach – powiedział 16 lutego 2009 r. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W poniedziałek odbywa się komitet stały rady ministrów, na którym omawiany jest m.in. projekt ministerstwa gospodarki w sprawie opcji walutowych.

Tydzień temu Pawlak poinformował, że jego resort przygotował projekt ustawy, proponując trzy podejścia do rozwiązania problemu umów na opcje walutowe. Pierwsze gwarantowałoby stronom prawo do renegocjacji warunków umów w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy, drugie – pozwalające na odstąpienie od umowy i trzecie – na unieważnienie umowy na opcje z mocy prawa.

"Chciałbym na tym komitecie przedyskutować z przedstawicielami innych resortów, jakie widzą możliwe do zrealizowania działania, ponieważ to nie jest tylko problem jednego resortu. To jest problem całego kraju, instytucji i przedsiębiorstw, które są w tę sprawę zaangażowane" – poinformował dziennikarzy przed obradami komitetu Pawlak.

Zapowiedział jednocześnie, że sprawa "na pewno" będzie rozpatrywana na wtorkowym posiedzeniu rządu. "Decyzja będzie zależała od tego, jakie będą ustalenia z komitetu stałego" – dodał.

Zauważył, że jeżeli rząd nie zajmie się problemem opcji walutowych, to "i tak będziemy musieli za to zapłacić". Wyjaśnił, że poprzez opcje "następuje transfer kapitału z Polski za granicę". "Nie da się od tej sprawy uciec przez +nic-nie-robienie" – powiedział. "Tą sprawą rząd, tak czy inaczej będzie musiał się zająć" – podkreślił wicepremier.

Pytany, czy jest możliwość wykupienia przez rząd tych instrumentów (opcji), odpowiedział, że "możliwe są różne rozwiązania".

"Myślę, że to jest sprawa otwarta na propozycje dla resortów, szczególnie bezpośrednio odpowiedzialnych za wdrożenie dyrektywy MiFID, a to niewątpliwie jest jedna z przyczyn tego stanu rzeczy" – powiedział.

Dyrektywa MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) zawiera przepisy mające na celu ochronę klientów instytucji finansowych, którzy powinni być dokładnie informowani m.in. o ryzyku, jakie może wiązać się z konkretną inwestycją.

Zdaniem Pawlaka, niewdrożenie dyrektywy może kosztować "kilkadziesiąt miliardów złotych". Poinformował, że powinna ona była wejść w życie 1 listopada 2007 roku "i pewnie wiele firm, gdyby miało +czarno na białym+ napisane, jakie jest ryzyko związane z opcjami, to by zastanowiły się pięć razy".

"Kłótnie polityczne w naszym kraju przesłoniły, tak wydawałoby się, mało atrakcyjną sprawę jak wdrożenie dyrektywy dotyczącej rynków i instrumentów finansowych" – ocenił Pawlak.

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.

Nie zawsze jednak umowy z bankami służyły jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część umów miała charakter spekulacyjny. Ostatecznie w wyniku tych umów wiele firm poniosło poważne straty.

źródło: PAP za www.bankier.pl

Więcej na ten temat:

Opcje to problem 10 tysięcy firm

Czy to zgodne z Konstytucją?

Opcje walutowe można unieważnić w sądzie

PSL: opcje walutowe do kasacji

50 mld zł strat na opcjach

Spółka Jakubasa straciła 160 mln zł

Bank Millennium ws. Waldemar Pawlak

Firmy chcą walczyć o odszkodowania

10 mld zł strat szacuje "Parkiet"

Kilka mld zł strat na opcjach

Instytut Lokalnego Biznesu wzywa do bojkotu wystawców opcji walutowych

Jak zagraniczne banki ograły polskie firmy

Pistolet przy głowie polskich firm

Walutowe sidła banków komercyjnych

Blog Jacka Maliszewskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *