Artykuły

Wysterylizować toksyczne aktywa polskich banków

Jerzy Hausner i Mirosław Gronicki na łamach najnowszego wydanie tygodnika „Polityka” proponują zamianę zobowiązań przedsiębiorstw z tytułu opcji na kredyty i stopniowe wykupywanie ich przez podmiot, utworzony przez państwo.  Komentarze na portalu www.pb.pl wskazują, że to nie jest dobry pomysł.

Tak uważają byli ministrowie w rządzie Marka Belki – Mirosław Gronicki i Jerzy Hausner. Ich zdaniem, przez opcje walutowe niedługo wiele banków może nie spełniać kryteriów wypłacalności.
Jerzy Hausner i Mirosław Gronicki na łamach najnowszego wydanie tygodnika „Polityka” proponują zamianę zobowiązań przedsiębiorstw z tytułu opcji na kredyty i stopniowe wykupywanie ich przez podmiot, utworzony przez państwo. W zamian za to banki miałyby się zobowiązać do prowadzenia akcji kredytowej w oparciu o uwolnione środki.

„Operacją wykupywania mógłby zająć się BudBank, kontrolowany przez BGK (…), o ile BGK zostałby rzeczywiście dekapitalizowany” – uważają ekonomiści.

Ich zdaniem, jeśli rząd szybko nie zareaguje, to niedługo większość banków nie będzie spełniać kryteriów wypłacalności i trzeba je będzie dokapitalizowywać lub przejmować, co oznaczałoby konieczność angażowania znacznie większych środków publicznych.

Banki zobowiązane są do posiadania takiej wielkości kapitałów, aby móc pokryć ewentualne straty z ryzykownych aktywów. Zgodnie z regulacjami międzynarodowymi, współczynnik wypłacalności musi wynosić co najmniej 8 proc. Średnia w polskim sektorze to ok. 10 proc., przy czym zarządy niektórych bankó już zapowiedziały, że będą rekomendwować walnemu zgromadzeniu zatrzymanie ubiegłorocznych zysków, by wzmocnić fundusze własne i zwiększyć bufor bezpieczeństwa.

Komentarze na portalu www.pb.pl wskazują, że to nie jest dobry pomysł.

 
Michał 25.02.09 19:42
I co jeszcze?!!!
 
 
gonzo 25.02.09 19:53
złodziejstwo!!!! z naszych pieniędzy będą pokrywać straty spekulantów!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
werek, fuc… 25.02.09 19:54
pogielo tych pajacow calkiem !!! a oni sobie za nasze podatkui premie powyplacaja a niech bankrutuja to i tak nie sa polskie banki wiec ch… z nimi !
 
 
buba 25.02.09 19:56
Ech, nie powiem kto tu jest toksycznym aktywem… 😀
 
 
Robi 25.02.09 19:58
Jakiś idiotyzm. Jeśli jakieś banki nie spełniają jakichś wymogów, to powinny dostać jakiś czas (rozsądny i nie za długi, np. 2 godziny) w celu uzupełnienia braków. Jeśli nie uzupełnią, to należy przejmować CAŁOŚĆ na podstawie szybko uchwalonej ustawy. Krótka piłka … Jak jest fajowo, to sobie biorą wielkie dywidendy, a jak jest kryzysowo, to … chcą żeby im tyłki ratować pakując w nie mnóstwo pieniędzy z naszych podatków, czyli tzw. prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat (lub na odwrót :-). No niestety, to jest kapitalizm … brutalny kapitalizm, który trzymał przez wiele lat miliony Polaków bez pracy, gdy banki marmurowe pałace sobie wystawiały. Teraz niech sprzedają te marmury, aby przetrwać …
 
 
…, … 25.02.09 20:13
Proponuję by pan Hausner i Gronicki sami zapłacili z własnych kieszeni. To będzie i uczciwe i sprawiedliwe. Płazem to nie ujdzie jeśli choć złotówka podatnika pójdzie na pomoc prywatnym bankom.
 
 
artur 25.02.09 20:21
Zapomnieli dodać,że chodzi o banki , których właściciele są zagranicą. Czyli mój podatek trafi do banku na podniesienie pensji takiego Kota, a reszta w postaci dywidendy do Usa i niemiec
 
 
bigi 25.02.09 20:24
banki też są częścią gospodarki, tak jak sfinks, ropczyce czy inne ścierwo które to kupowało. Idioci zamiast zamykać opcje przy 3,6 czy 3,8 czekali na 4,9! sami się o to prosili a teraz mowia ze to banki zle. Kutwa ja nie obwiniam domu maklerskiego ze kupilem akcje tydzien temu i jestem 10% do tylu.
 
 
victor 25.02.09 20:25
Wysterylizować to trzeba zarządy banków i polityków. Banki spółdzielcze i spółdzielcze grupy bankowe nie mają toksycznych aktywów i zarzadów i strategii i itp.
 
 
Omlet 25.02.09 20:26
nie przejmuj się bigi, puls czytają tylko rolnicy, sorry farmerzy, co popierają pana Waldka!
 
 
bigi 25.02.09 20:26
banki spółdzielcze tak zdzierają kase ze ja pierdole. tylko z glupich ludzi da sie tyle szmalcu zedrzec!
 
 
maxymuss, mmm 25.02.09 20:27
nie mam zamiaru płacic podatków na złodziei i spekulantów, niech bankrutuja rynek oczysci sie ze smieci!!!!!!!!!!!!!!h…j im w d..pe
 
 
lobbancki 25.02.09 20:34
uratujemy banki i panstowo splajtujemy.
 
 
bezimienny 25.02.09 20:34
Najwyższy czas aby prezesi banków i firm które podpisywały umowy bez czytania ( prezesi firm ) i hytrzy bankowcy bez wyobraźni zaczeli strzelać sobie w te głupie łby , Na pochybel cwaniakom .
 
 
PiSowiec 25.02.09 20:35
NIECH KUR…A BANKI ZAPŁACĄ TO Z OGROMNYCH ZYSKÓW Z POPRZEDNICH LAT.
CO NIE MA JUŻ ICH!???,TO NIECH Z WŁASNEJ KIESZENI ZAPŁACĄ CI W KTÓRYCH KIESZENIACH TE ZYSKI WYLĄDOWAŁY.
A JAK NIE TO CH… Z NIMI, NIECH UPADAJĄ CZYM PRĘDZEJ.
 
 
zawodowiec, trader64USUUUUŃTOatcharop.pl 25.02.09 20:38
Hausner…jesteś durniem !

A teraz mnie pozwij durniu !
 
 
Do sterylizacji 25.02.09 20:38
Zamknie się parę szpitali i będzie kasa.
I tak zrobią co chcą.Zobacz sam:

youtube/kpgizbo
 
 
safajdany i olany emeryt 25.02.09 20:40
chłopaki obstawili krutką pozycje ….ciekawe
 
 
Spekulant 25.02.09 20:43
Mirosław Gronicki, były minister finansów w rządzie Marka Belki, został wyłącznym doradcą wydziału światowych badań ekonomicznych (Global Economic Research Departament) w Goldman Sachs International, poinformował w środowym komunikacie Goldman Sachs.
 
 
Sylwia, aiwlysatchargo2.pl 25.02.09 20:43
Następni chcą zrobić sobie wydmuszkę.
 
 
no ku..przegiecie paly.. 25.02.09 20:50
Proponuje cos innego
1. Dokapitalizowac PKO BP
2. Polacy solidarnie pzrenosza sie do tego banku
3 PKO BP jako jedyny otrzymuje gwarancje kredytowe dla udzielanych kredytow dla pzredsiebiorstw

Zachod niech spierd…
 
 
kot 25.02.09 20:52
Mirosław Gronicki w latach 2000-2004 pełnił funkcję głównego ekonomisty Banku Millennium S.A.i o obrone tego syfa jemu chodzi .Niech wybiorcza jaki artykol za wykupem strzeli .
 
 
franco 25.02.09 20:53
I bardzo dobrze upadać czym prędzej a rząd powinien dofinansować dwa banki krajowe typu PKO BP i BGK aby położyć łapkę na bankach sprzedanych wcześniej szulerom zagranicznym. Jest tylko jeden warunek podstawowy rząd musi reprezentować interes państwa i Polaków a tak teraz niestety nie jest. Gdyby nie sprzedał Buzek , czy rządy wcześniejsze banków za czapkę jabłek /po ile jabłka/ to byśmy się śmialy z obecnych prowokacji zagranicy.
 
 
Okradziony 25.02.09 20:57
Poczytajcie ten raport.
Analitycy firmy Hay Group zaliczyli Polskę do grona dwudziestu krajów o relatywnie najwyższym poziomie wynagrodzeń kadry kierowniczej. Z opublikowanego raportu wynika, że średnia siła nabywcza miesięcznego wynagrodzenia polskiego menedżera jest wyższa niż zatrudnionego na analogicznym stanowisku kierownika ze Stanów Zjednoczonych i wielu krajów europejskich.
 
 
bez znaczenia, x 25.02.09 21:09
kupujcie, a jakże, ale za własne pensje i oszczędości, figuranci!
Czy naród ma płacic za waszą głupotę?
 
 
koko 25.02.09 21:16
Łapki i wszystko inne opada. Panie Gronicki, po poanu sie niczego szczególnego nie spodziewałam, ale panie Hausner – jak pnu nie wstyd opowiadać takie banialuki! A feee!
Te "bidne" banczki was teraz przekupiły? Niech spiją śmietankę pazerności i bezmyślności. Kilka padnie, kilka na tym skorzysta. Kasę i tak trzymają w sejfach, albo kupują 5-cio procentowe obligacje. Stać je na minimum wysiłku.
 
 
zielony 25.02.09 22:26
czy ja jako Kowalski dostanę pieniądze na dokupienie akcji, które mi zjechały o 50%? Dla mnie to są toksyczne papiery a tylko uśrednienie ceny w dół pozwoli mi przetrwać na giełdzie. Czekam na propozycje. Widzę, że lobby bankowe zaczyna działać – prosperita – obdzierają Kowalskiego na wszystkim – niskim oprocentowaniu lokat, prowizjach od kredytu, wyśrubowanych odsetkach kredytowych, kartach, srartach i innym badziewiu wciskanemu przez niedouczonych "doradców mobilnych klienta". Kryzys – całe społeczeństwo zrzuca się na i tak napompowanych kasą prezesów banków, żeby im czasem kanapy Klera z biura nie zwinęli! Nikt się nie martwi o Kowalskiego, że nie ma co do garnka wrzucić, a rozczulać się trzeba nad bankami, a niech gruchnie… jeden, drugi, trzeci – ich miejsce zajmą inne, bo przyroda nie znosi pustki. Panie Hausner przestań Pan ludziom z głów robić jarzynkę! To nie średniowiecze – ludzie potrafią czytać!
 
 
Cuda, cuda i PO cudach 25.02.09 22:28
Od razu widac kogo Belka i jego rzad reprezentowal, bo na pewno nie Polakow!
A teraz te sprzedawczyki maja jeszcze czelnosc sie wypowiadac?!
A co nas obchodza banki? Niech padaja zdziercy i oszusci! W przyrodzie zawsze jest rownowaga. Jak byli dotychczas na swieczniku to niedlugo zajma miejsce po przeciwnej stronie. Juz niedlugo, jeszcze pol roku i dokona sie przelom.
System tego nie wytrzyma miejmy nadzieje i nadejdzie oczyszczajace katarzis.
 
 
Grundwald 25.02.09 22:52
Najpierw banki załadowały Polskie firmy w Ch…, więc trzeba im pomóc bo za dużo firm zbankrutowało i nie wszystkie są w stanie spłacić haracz. To jakiś nonsens.
Czuje, że ten kryzys będzie inny. Marmury i białe kołnierzyki kontra butelki z benzyną i kamienie.
 
 
Jerzy Krajewski  25.02.09 22:54

Drodzy Panowie!

Jestem pod wrażeniem.

Jakbym był na zebraniu partii LPR.

Ale powiem Wam szczerze.

Macie racje.

Niech te zagraniczne banki popadają.

Wzmocnić trzeba PKO BP i BGK.

Odkupić od Holendrów BGŻ i tanio odsprzedać bankom spółdzielczym.

A reszta spekuły niech sobie radzi sama.

Pozdrawiam

Jerzy Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *