Artykuły

Jak media oszukują ludzi w sprawie OFE

ImagePrzez 10 lat Powszechne Towarzystwa Emerytalne zdarły z przyszłych biednych emerytów ponad 10 mld zł opłat, a nie zarobiły dla nich realnie ani grosza. Młodzi ludzie, którzy płacą składki od roku lub 2-5 lat mają na swoich kontach w OFE mniej pieniędzy niż ZUS wpłacił w ich imieniu do PTE, w niektórych przypadkach jest to 30 proc. mniej. Tego ludzie jednak  nie wiedzą. Media o tym nie informują.

 

 

Pod poniższym adresem w materiale przygotowanym przez Katarzynę Ostrowską dla dziennika „Rzeczpospolita”  jest klasyczny przykład manipulowania przez media:

Pomysły na reformę OFE

Sprawą oczywistą jest, że obniżenie składek pobieranych przez PTE z 7 proc. do 3,5 proc. przyczyni się do wzrostu przyszłych emerytur. Z tekstu czytelnik tego się jednak nie dowie.

Przez 10 lat PTE zdarły ponad 10 mld zł opłat.

Jako pierwszy w Polsce policzyłem te opłaty w październiku 2008 r. (za lata 2000-2007 i pierwsze półrocze 2008 r. wyniosły 9,4 mld zł) i informację o tym wysłałem mejlem do 400 dziennikarzy. Do Katarzyny Ostrowskiej też wysłałem, nie może więc zasłaniać się niewiedzą.   

Z ostatnich danych dostępnych na www.knf.gov.pl wynika, że w 2008 r. PTE miały 1,2 mld zł przychodów z tytułu kwot pobieranych od wpłacanych składek i 0,6 mld zł wynagrodzenia za zarządzanie OFE. Łącznie w jednym roku PTE zgarnęły od swoich klientów 1,8 mld zł.

 

Składki wpłacone przez ZUS do PTE i podstawowe  opłaty pobrane przez PTE w mln zł

Image 

    bd – brak danych

źródło: Instytut Bankowości Spółdzielczej na podstawie danych ze strony www.zus.pl (Dane o składkach) oraz "Biuletynów Kwartalnych Rynek OFE" (Dane o opłatach).


 

Czytelnicy "Rzeczpospolitej" nie wiedzą jednak o ponad 10 mld zł opłat pobrany przez PTE. Informacja o tym nie pojawia się na łamach prasy, ani w radio, ani w telewizji.

Ja w każdym razie nie trafiłem tam na takiej informacje.

Sytuacja wygląda tak, jakby nadal działała cenzura.

Przez 10 lat PTE nie zarobiły realnie ani grosza. Młodzi ludzie, którzy płacą składki od roku lub 2-5 lat mają na swoich kontach w OFE mniej pieniędzy niż ZUS wpłacił w ich imieniu do PTE, w niektórych przypadkach jest to 30 proc. mniej.

Tego ludzie też nie wiedzą.

Media o tym nie informują.

Lobby zagranicznych banków komercyjnych i firm ubezpieczeniowych, które są właścicielami PTE, potrafi przekonać je, by oszukiwały ludzi, nie podawały naprawdę istotnych informacji.

A najbardziej kuriozalna jest opinia państwowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do projektu noweli ustawy o OFE, że proponowane zmiany być może będą miały pozytywny wpływ na wysokość przyszłych emerytur.

Sprawą bezdyskusyjną  jest, że obniżenie składek pobieranych przez PTE z 7 proc. do 3,5 proc. przyczyni się do wzrostu przyszłych emerytur. Na koncie klienta będzie bowiem więcej pieniędzy na inwestycje, podejmowane przez PTE w jego imieniu.

 Czy UOKiK oraz Katarzyna Ostrowska nie potrafią zrozumieć tej prostej zależności?

Jerzy Krajewski

Więcej na ten temat:

Związkowcy: ściąć prowizje OFE

OFE straciły wszystko, co zarobiły

Składki wpłacone do PTE realnie straciły na wartości – jako pierwszy w Polsce policzyłem w tym artykule wysokość opłat pobranych przez PTE.

Grozi nam katastrofa finansowa

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji

Kupujcie dolary i euro

Kiedy zbankrutuje nasze państwo?

Plan antykryzysowy dla Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *