Artykuły

Kryzys jak w banku

Niektórzy eksperci zachodni przewidują, że kryzys potrwa jeszcze 10 lat . Najbardziej energiczne w manipulacjach naszą walutą były polskie banki będące własnością banków zagranicznych. Zdaje się, że najbardziej polskie i najuczciwsze są SKOK-i. Pewnie dlatego starano się je skompromitować i zlikwidować", napisał  Maciej Rybiński, komentator Faktu.

Niektórzy eksperci zachodni przewidują, że kryzys potrwa jeszcze 10 lat . To zdaje się ocena optymistyczna. Tak to bywa, że katastrofę wywołuje się szybko, a likwidacja jej skutków zabiera mnóstwo czasu. A tutaj na dodatek główni winowajcy kryzysu, międzynarodowe banki, wydają się nie dostrzegać własnych grzechów i nie wykazują żadnych skłonności do poprawy.

W Wielkiej Brytanii, gdzie rząd musiał – no, może chciał -ratować przed upadłością wielkie korporacje finansowe z pieniędzy publicznych, banki ani na jotę nie zmieniły postępowania, które doprowadziło do katastrofy.

 Nadal udzielają kredytów prawie każdemu, także osobom, o których wiadomo, że nigdy ich nie będą mogły spłacić. Więcej, słowiczym głosem namawiają ludzi – zadłużajcie się.

Niestety, to najgorszy w czasach kryzysu sposób zwiększania ilości pieniądza w obiegu i złudna nadzieja na wzmożenie konsumpcji. Podobnie dzieje się w wielu krajach – długotrwały kryzys mamy więc jak w banku.

Tak robią i polskie banki. Wystarczy obejrzeć reklamy – to głównie namawianie do kredytów od ręki. No to namawiam, jak już brać kredyt, to najwyższy z możliwych. Kiedy ktoś jest winien bankowi 1000 zł, to jego zmartwienie. Kiedy jest winien miliony, to zmartwienie banku.

O uczciwości naszych bankowców świadczą też reklamy lokat W nocy twoje pieniądze zapracowują na 7 proc. W dzień nie, to znaczy praktycznie na 3,5. Albo: lokata na 3 miesiące daje 8 proc. Przemilcza się, że w skali roku.

Niedawno szarpano Marcinkiewicza, że doradzał bankowi Goldman Sachs w grze na osłabienie złotówki. A tu słyszę, że najbardziej energiczne w manipulacjach naszą walutą były polskie banki będące własnością banków zagranicznych. Zdaje się, że najbardziej polskie i najuczciwsze są SKOK-i. Pewnie dlatego starano się je skompromitować i zlikwidować.

 Maciej Rybiński, komentator Faktu

źródło: dziennik "Fakt"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *