Artykuły

57 mld zł opłat mniej trafi do PTE

W ciągu najbliższych 10 lat emeryci zaoszczędzą na opłatach na rzecz OFE 3,1 mld zł. Zarządzające nimi PTE nadal będą jednak wykazywać spore zyski. W kieszeni klientów OFE w najbliższych 10 latach zostanie dodatkowo ponad 3 mld zł, a w perspektywie najbliższych 40 lat ponad 57 mld zł. Tak wynika z szacunków Komisji Nadzoru Finansowego, dołączonych do najnowszej wersji projektu ustawy zmieniającej zasady poboru opłat pobieranych przez powszechne towarzystwa emerytalne, do których dotarła GP.

Te oszczędności miały być większe, jednak rząd na posiedzeniu 3 marca zmienił założenia nowelizacji ustawy przygotowane przez resort pracy. Zakładały wprowadzenie limitu opłat za zarządzanie na poziomie 8,4 mln zł miesięcznie po osiągnięciu przez OFE 20 mld zł aktywów.

– Według projektu, który we wtorek zostanie przedstawiony Radzie Ministrów do akceptacji, OFE nie będą mogły pobrać opłaty za zarządzanie wyższej niż 15,5 mln zł miesięcznie, po osiągnięciu 45 mld zł aktywów – mówi Marek Bucior, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Od początku 2010 roku do 3,5 proc. ma też zmaleć prowizja od wpływającej do OFE składki. Teraz wynosi maksymalnie 7 proc., a 3,5-proc. próg miał obowiązywać dopiero od 2014 roku.

Ostateczna wersja ustawy to dobra wiadomość dla zarządzających OFE powszechnych towarzystw emerytalnych. Jak szacowała Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, w pierwotnej propozycji spadek przychodów PTE wyniósłby 723 mln zł tylko w 2010 roku. W ciągu trzech lat na kontach przyszłych emerytów miało zostać dodatkowo 2-3 mld zł.

Ponad 420 mln dla emerytów

Jak ustaliliśmy, najnowsze wyliczenia KNF mówią, że w 2010 roku łączne przychody PTE z opłat od składek i za zarządzanie będą o 427 mln zł niższe. Będzie to głównie efekt obniżenia opłat od składek do 3,5 proc. Co ciekawe, mimo obniżenia limitów opłat za zarządzanie, w 2010 roku OFE pobiorą od nas więcej, niż gdyby zmian nie było. Według obecnych stawek byłoby to 661 mln zł, a według nowych prawie 780 mln zł.

– To dlatego, że niektóre firmy mają obecnie w statutach zapisany kwotowy, niższy limit opłat za zarządzanie, np. na poziomie 10 mln zł miesięcznie. Po wprowadzeniu zmian będą mogły pobierać więcej – mówi Marek Bucior.

Jak wylicza Komisja Nadzoru Finansowego, łączne przychody PTE w latach 2010-2050 wyniosłyby, gdyby nie zmieniać obowiązujących przepisów, 197,7 mld zł. Zysk powszechnych towarzystw emerytalnych w tym okresie wyniósłby 144,1 mld zł. Po wejściu w życie nowych przepisów przychody PTE w ciągu najbliższych 40 lat wyniosą 140,5 mld zł, a ich zysk 86,7 mld zł.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Cały materiał

Więcej na ten temat:

Najlepsze cyngle w mediach atakują PSL

Atak "Dziennika" na Waldemara Pawlaka

Komentarz Bronisława Wildsteina

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej – przedruk w Wirtualnej Polsce

Fatalne rezultaty reformy emerytalnei – przedruk w Interii

Raport IBS na www.gazetafinansowa.pl

Rząd ugiął się pod presją lobby PTE

Odezwało się lobby broniące interesów PTE

OFE zabrały nam co dziesiątą złotówkę – tekst z "Gazety Prawnej"

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej

Mniej dla przyszłych emerytów

Opłaty mają być obnizone z 7 do 3,5 proc.

Jak media oszukują ludzi w sprawie OFE

Związkowcy: ściąć prowizje OFE

OFE straciły wszystko, co zarobiły

Składki wpłacone do PTE realnie straciły na wartości – jako pierwszy w Polsce policzyłem w tym artykule wysokość opłat pobranych przez PTE.

Politycy są inteligentni, a ludność głupia

Grozi nam katastrofa finansowa

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji

Kupujcie dolary i euro

Kiedy zbankrutuje nasze państwo?

Plan antykryzysowy dla Polski

Instytucje wspierające FOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *