Artykuły

Zmaleją opłaty dla oszczędzających w OFE

Resort pracy, który był inicjatorem zmian, szacuje, że wejście w życie nowych przepisów przyniesie klientom OFE w latach 2010-2050 ponad 57 mld zł oszczędności.

 

Od przyszłego roku prowizja od składki wpłacanej do OFE nie będzie mogła być wyższa niż 3,5 proc.

Senat bez poprawek przyjął uchwaloną 26 czerwca przez Sejm nowelizację ustawy regulującej sposób oszczędzania w II filarze. Czeka ona teraz na podpis prezydenta.

Wszystko wskazuje więc na to, że od stycznia 2010 r. zmaleje zarówno prowizja jak i tzw. opłata za zarządzanie, jaką członkowie OFE ponoszą na rzecz zarządzających nimi powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE).

Nowelizacja ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U. z 2004 r. nr 159, poz. 1667 z późn. zm.) przewiduje, że prowizja wyniesie od nowego roku nie więcej niż 3,5 proc. Obecnie PTE mogą pobierać z wpływającej składki do 7 proc. Robi to 13 na 14 działających funduszy.

Opłata za zarządzanie ma zależeć od wielkości aktywów OFE. Najważniejszą zmianą jest to, że po osiągnięciu przez OFE określonej wielkości opłata nie będzie mogła być wyższa od określonej kwoty. PTE zarządzające aktywami do 8 mld zł będzie więc mogło pobrać miesięcznie 0,045 proc. z aktywów, te, które zarządza 3545 mld zł 13,2 mln zł i 0,023 proc. ponad tę kwotę. Ale PTE zarządzające aktywami ponad 45 mld zł nie więcej niż 15,5 mln zł.

Resort pracy, który był inicjatorem zmian, szacuje, że wejście w życie nowych przepisów przyniesie klientom OFE w latach 2010-2050 ponad 57 mld zł oszczędności.

 

źródło: Gazeta Prawna

Nasz komentrz:

W pewnym stopniu przyczyniłem się do obniżki opłat pobieranych przez PTE

W październiku 2008 r.  jako pierwszy w Polsce policzyłem, że w ciągu 10 lat pobrały one aż ponad 10 mld zł opłat. Wtedy jednak wielkie media przemilczały tę informację, mimo że wysłałem tekst do 400 dziennikarzy, zajmujących się sprawami ekonomicznymi.

Dopiero w marcu 2009 r., gdy sprawą zajął się rząd, media, m.in. "Gazeta Prawna" i "Fakty" TVN, którym podałem, że PTE więcej zdarły opłat niż zarobiły dla klientów, podały informacje o ponad 10 mld zł opłat. Wirtualna Polska oraz Interia przedrukowały mój artykuł na ten temat.

Obniżkę opłat PTE mocno popierała minister pracy Jolanta Fedak z PSL.

Przedstawiciele PO nie byli do niej przekonani. Minister Michał Boni powiedział, że rząd opowiedział się za obniżką pod naciskiem mediów.

Parlament nie poparł koncepcji stworzenia państwowego PTE przy ZUS, którą przedstawiłem jesienią 2008 r., a wiosną 2009 r. jako swoją zaprezentował OPZZ. Takie PTE, nie pobierające żadnych opłat, mogłoby odebrać wielu klientów prywatnym PTE.

Choć państwowe PTE z punktu widzenia władzy ma też dużą wadę, której wcześniej nie dostrzegałem. Niesie ryzyko przyjęcia przez rząd gniewu ubezpieczonych z powodu niskich emerytur z OFE. Gdy wszystkie PTE będą prywatne, władzy będzie łatwiej umyć ręce, gdy będą one wypłacały groszowe emerytury.

Obniżkę opłat pobieranych przez PTE można było wprowadzić kilka miesięcy wcześniej, uchwalając ustawę w trybie przyspieszonym. Każdy miesiąc opóźnienia oznacza bowiem 50-60 mlz zł strat dla ubezpieczonych w ZUS.

Obecnie rządzący przez swą opieszałość narazili w 2009 r. ubezpieczonych na 600-700 mln zł strat.

Zaś poprzedni rząd PiS, Samoobrony i LPR nic w tej sprawie nie zrobił.

To kolejny dowód na to, że politycy bardziej dbają o interesy przebogatych koncernów finansowych niż zwykłych obywateli.

A generalnie najbardziej dbają o swój interes. Liczą bowiem, że w razie czego znajdą zatrudnienie w przebogatych koncernach finansowych. Na bieżąco też są przez nie w różny sposób finansowani.

Jaki wniosek z tego wypływa?

Państwami w coraz większym stopniu rządzą globokoncerny finansowe, handlowe i produkcyjne, które mają w kieszeniach polityków i media.

 

Jerzy Krajewski

 

Więcej na ten temat:

Gra o ponad 100 mld zł

W 3 lata OFE straciły realnie kilkanaście procent wpłaconego przez ubezpieczonych kapitału

Korporacje rządzą wspólnotą

Zyski PTE zagrażają systemowi emerytalnemuMocny komentarz w sprawie OFE

57 mld zł ma mniej trafić do PTE

Najlepsze cyngle w mediach atakują PSL

Atak "Dziennika" na Waldemara Pawlaka

Komentarz Bronisława Wildsteina

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej – przedruk w Wirtualnej Polsce

Fatalne rezultaty reformy emerytalnei – przedruk w Interii

Raport IBS na www.gazetafinansowa.pl

Rząd ugiął się pod presją lobby PTE

Odezwało się lobby broniące interesów PTE

OFE zabrały nam co dziesiątą złotówkę – tekst z "Gazety Prawnej"

Fatalne rezultaty reformy emerytalnej

Mniej dla przyszłych emerytów

Opłaty mają być obnizone z 7 do 3,5 proc.

Jak media oszukują ludzi w sprawie OFE

Związkowcy: ściąć prowizje OFE

OFE  straciły wszystko, co zarobiły

Składki wpłacone do PTE realnie straciły na wartości – jako pierwszy w Polsce w październiku 2008 r. Jerzy Krajewski policzył w tym artykule wysokość opłat pobranych przez PTE przez 10 lat.

Politycy są inteligentni, a ludność głupia

Grozi nam katastrofa finansowa

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji

Kupujcie dolary i euro

Kiedy zbankrutuje nasze państwo?

Plan antykryzysowy dla Polski

Instytucje wspierające FOR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *