Artykuły

Spółdzielczy Bank Ogrodniczy wrócił do centrum

ImageDwudziestą placówkę Spółdzielczy Bank Ogrodniczy, kierowany przez prezesa Czesława Swachę, otworzył w centrum Warszawy przy ulicy Jasnej 1 w budynku Krajowej Rady Spółdzielczej. Być może sprawi to, że spółdzielnie i ich organizacje będą chętniej korzystały z usług banków  spółdzielczych.

Spółdzielczy Bank Ogrodniczy, który w 1925 r. założyli mazowieccy ogrodnicy, najpierw miał siedzibę w śródmieściu stolicy przy ulicy Kopernika 30. W 1941 przeniósł się na ulicę Bagatela.

Po Powstaniu Warszawskim jesienią 1944 r. na kilka miesięcy ewakuował się do Grodziska Mazowieckiego.

Po wyzwoleniu stolicy w kwietniu 1945 r. wznowił działalność przy ocalałej kamienicy w Alejach Jerozolimskich 55.

W 1973 r. Spółdzielczy Bank Ogrodniczy przeniósł siedzibę centrali do budynku przy ul. Racławickiej 10 w dzielnicy Mokotów.

Najnowszą, dwudziestą placówka banku jest otworzony uroczyście 2 lipca 2009 r. śródmiejski oddział banku przy ulicy Jasnej 1 w budynku Krajowej Rady Spółdzielczej. Oznacza to jego powrót do centrum stolicy po 36 latach nieobecności.

Oddział zajmuje pomieszczenie dawnej biblioteki. Co ciekawe, jest drugą placówką bankową w gmachu – znajduje się obok Oddziału Banku Pekao SA.

W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. prezes MR Banku Danuta Kowalczyk, prezes BPS SA Mirosław Potulski, prezes KZBS Jerzy Różyński, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Alfred Domagalski oraz przedstawiciele organizacji spółdzielczych i warszawskich spółdzielni.

Być może otwarcie placówki banku spółdzielczego w siedzibie KRS sprawi, że spółdzielnie i ich organizacje będą chętniej korzystały z usług banków spółdzielczych.

Przykład mogłaby dać Krajowa Rada Spółdzielcza, której rachunek bieżący na razie prowadzi Bank Pekao SA (numer rachunku 64 1240 6247 1111 0000 4977 9727).

KRS mogłaby w Spółdzielczym Banku Ogrodniczym Oddział Śródmieście otworzyć chociaż rachunek pomocniczy.

Tak postąpiła ULAN Sp. z o.o., która od wiosny 2006 r. wydaje magazyn "Europejski Bank Spółdzielczy", prowadzi serwis www.ibs.edu.pl i Instytut Bankowości Spółdzielczej. Od maja 2006 r. ma rachunek bieżący w Spółdzielczym Banku Ogrodniczym Oddział Marki.

Niezręcznie byłoby nam bowiem przekonywać przedstawicieli firm, gmin i miast do korzystania z usług lokalnych banków spółdzielczych, a jednocześnie wysyłać do nich faktury, w których do płatności wskazany byłby rachunek w banku komercyjnym, należącym do zagranicznego kapitału.

Jerzy Krajewski, prezes zarządu ULAN Sp. z o.o.

 

Więcej na ten temat:

Czesław Swacha: Z polecenia zadowolonych klientów

Szczęśliwi klienci SBO

Najpiękniejsza Strona Internetowa Banku Spółdzielczego

SBO w Konkursie Najpiękniejszy Bank Spółdzielczy

Odważnie wkraczają do dużych miast

OBS – potrzebny impuls

Koncepcja OBS w Bankier.pl

Udana konferencja prasowa KZBS w siedzibie SBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *