Spór o energetykę z PSL
"Należy wyciągnąć wnioski z prywatyzacji banków w czasie rządów AWS. Wówczas nastąpiła wprzedaż banków dla globalnych korporacji i teraz jesteśmy u nich po prośbie. Możemy liczyć tylko na BGK i PKO BP. To powinna być też mocna lekcja do rozważenia w kontekście sektora energetycznego", uważa wicepremier Waldemar Pawlak.
W polskiej energetyce szykuje się w tym i przyszłym roku prawdziwa wyprzedaż. Minister skarbu Aleksander Grad (PO) chce sprzedać inwestorom branżowym trzy z czterech państwowych grup, czyli Eneę, Energę Gdańsk i Taurona. Sprzedaż, gdyby się powiodła, pozwoli zasilić budżet kwotą ponad 25 mld zł.
Ale wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak (PSL) uważa, że to nie jest dobry pomysł. – Jestem przeciwny wyprzedaży, która wydziedziczyłaby nas z dorobku tych ostatnich 20 lat – mówił w wywiadzie dla „Rz”.
Dodał, że należy wyciągnąć wnioski z prywatyzacji banków w czasie rządów AWS. – Wówczas nastąpiła wyprzedaż banków dla globalnych korporacji i teraz jesteśmy u nich po prośbie. Możemy liczyć tylko na BGK i PKO BP (…). To powinna być też mocna lekcja do rozważenia w kontekście sektora energetycznego. Jak możemy sobie wyobrażać bezpieczeństwo energetyczne, jeśli teraz nastąpi wyprzedaż kapitałowa tych kluczowych firm? – stwierdził wicepremier.
źródło: www.rp.pl
Więcej na ten temat:
To będzie kolejne drenowanie naszego kraju – tekst Jerzego Krajewskiego w "Gazecie Finansowej"
Oddajmy Euro 2012, ratujmy energetykę -pierwsza wersja tekstu Jerzego Krajewskiego
Piłkarskie Euro pomoże budownictwu
Prywatyzacja energetyki po niskich cenach
Prąd zabija fabryki i banki spółdzielcze