Śląskie

Popyt na auta mniejsze, ekologiczne i ekonomiczne

"Tyska fabryka Fiat Auto Poland należy do ścisłej czołówki najlepszych zakładów przemysłu samochodowego na świecie. Aby sprostać przyrostowi zamówień przyjęliśmy do pracy, w ciągu jednego tylko roku, prawie 1200 osób i obecnie Fiat Auto Poland zatrudnia 6 300 pracowników", podkreśla Czesław Świstak, członek zarządu Fiat Auto Poland.

 

Czesław Świstak, członek zarządu Fiat Auto Poland SA, dyrektor administracji i kontroli zarządzania

Lata 2008 – 2009 zapiszą się w kronikach jako jeden z najtrudniejszych etapów w powojennej historii światowej gospodarki. Dla Fiat Auto Poland będzie to jednak okres niezwykle silnej ekspansji produkcyjnej.

Nasza spółka jest częścią Grupy Fiat, która wchodziła w kryzys światowy w chwili kiedy miała opanowany kryzys wewnętrzny. Proces restrukturyzacji firmy, zapoczątkowany kilka lat temu przez obecnego jej prezesa Sergio Marchionie, umocnił ją i pozwolił zróżnicować ofertę. Te doświadczenia stały się niezwykle cenne i dowiodły, że obrana strategia sprawdza także w kryzysie.

Światowy kryzys gospodarczy, który dał się odczuć głownie w wyższych segmentach rynku samochodowego, jednocześnie faworyzował  popyt na samochody mniejsze, ekologiczne i ekonomiczne w eksploatacji. A takie auta produkujemy w Tychach .

Produkcja małych miejskich samochodów w tyskim zakładzie Fiat Auto Poland osiągnęła i wciąż osiąga rekordowe poziomy. W 2008 roku wyprodukowaliśmy 493 tysiące aut, aż o 36% więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2007. Liczba osób zatrudnionych w firmie zwiększyła się o 30% . Aby sprostać przyrostowi zamówień przyjęliśmy do pracy, w ciągu jednego tylko roku, prawie 1200 osób i obecnie Fiat Auto Poland zatrudnia 6 300 pracowników.

 W cyfrach bezwzględnych przekłada się to na wzrost przychodów do 15,1 miliarda złotych, z czego 13 miliardów pochodziło z eksportu. Fiat Auto Poland jest największym polskim eksporterem. Udział eksportu w sprzedaży to aż 85,9%.  Samochody wyprodukowane w Tychach jeżdżą po drogach w 68 krajach.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy b.r. z taśm produkcyjnych tyskiego zakładu zjechało 298.976 samochodów co potwierdza tendencję wzrostową w naszej produkcji i pozwala wierzyć, że przekroczymy w tym roku magiczny próg pół miliona samochodów.

Nasz tyski zakład produkuje samochody z gamy Fiata: 500, Pandę i 600 i jest chyba jedynym zakładem na świecie, który wytwarza jednocześnie dwa modele samochodów z prestiżowymi tytułami  „Car of The Year”.

Na mocy porozumienia zawartego z Fordem, w 2008 roku, w tyskim zakładzie ruszyła produkcja nowego Forda Ka. W całej swej historii Fiat Auto Poland wyprodukował łącznie ponad 4,5 miliona samochodów (a ponad 8 milionów, gdyby uwzględniać również licencjonowaną działalność produkcyjną Fabryki Samochodów Małolitrażowych).

Tyska fabryka Fiat Auto Poland należy do ścisłej czołówki najlepszych zakładów przemysłu samochodowego na świecie.

Potwierdzeniem tego jest proces zarządzania oparty na Total Quality Management, uzy¬skanie prawa do prestiżowego tytułu „World Class Manufacturing”, a także coroczne audyty certyfikujące zgodność zintegrowanego systemu zarządzania Jakością, Środowiskiem i Bezpieczeństwem Pracy z normami ISO: w Fiat Auto Poland produkcja jest nierozerwalnie związana z ciągłym poszukiwaniem możliwości poprawy jakości wyrobu oraz rygorystycznym przestrzeganiem norm w zakresie ekologii i bezpieczeństwa na stanowisku pracy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *