Pomorskie

Wielka elektrownia w powiecie tczewskim?

"Jako dowód na atrakcyjność powiatu tczewskiego można przywołać zainteresowanie naszymi terenami Kulczyk Investments oraz Vattenfall. Oba przedsiębiorstwa planują uruchomienie elektrowni, dzięki której problem deficytu prądu w północnej Polsce wkrótce może zostać rozwiązany", mówi Witold Sosnowski, Starosta Tczewski.

 

Witold Sosnowski, Starosta Tczewski

Powiat tczewski leży w południowo- wschodniej części województwa pomorskiego. Zajmuje powierzchnię 697 km2  obejmując część Dolnej Wisły, Pojezierza Starogardzkiego oraz niewielką część Żuław Wiślanych. Przez powiat przebiegają ważne węzły komunikacyjne: droga krajowa nr 1, łącząca północ kraju z południem, droga krajowa nr 22 oraz magistrala kolejowa łącząca Pomorze z Górnym Śląskiem. W wyniku reformy administracyjnej w kraju w 1998 roku, w skład powiatu tczewskiego wchodzą trzy gminy wiejskie: Subkowy, Tczew i Morzeszczyn, gmina wiejsko- miejska Pelplin, gmina miejsko- wiejska Gniew oraz Miasto Tczew.

Za nasze najważniejsze działania w zakresie sprzyjania biznesowi uznałbym inicjatywy związane z tworzeniem nowych dróg oraz działania zmierzające do poprawy warunków technicznych i bezpieczeństwa wiaduktów powiatowych. Poprzez realizację tych zadań staramy się zwiększyć nośność naszych dróg w powiecie, tak by mogły przez nie przejeżdżać pojazdy o tonażu powyżej 15 ton. W tym roku zamierzamy zakończyć remont trzeciego z tczewskich wiaduktów oraz budowę drogi powiatowej na odcinku Swarożyn- Wędkowy. W pobliżu tej drogi usytuowane są firmy, dzięki którym rozwój przedsiębiorczości w naszym powiecie każdego roku wzrasta.

Dokonaliśmy też remontu ulicy Rokickiej w Tczewie, wraz z wiaduktem, która stanowi główne połączenie ze Specjalną Strefą Ekonomiczną, która jak każda tego typu inwestycja generuje dodatkowe miejsca pracy i daje też pewne możliwości inwestycyjne.

Jako dowód na atrakcyjność powiatu tczewskiego, które jest miejscem przyjaznym biznesowi, można przywołać fakt zainteresowania naszymi terenami, a konkretnie gminą Pelplin przez dwie firmy, które są znanymi potentatami na rynku biznesowym: firmę Kulczyk Investments oraz szwedzki koncern Vattenfall. Oba przedsiębiorstwa planują uruchomienie elektrowni, dzięki której problem deficytu prądu w północnej Polsce wkrótce może zostać rozwiązany.

Powiat Tczewski jest też inspiratorem wielu przedsięwzięć o charakterze gospodarczym- organizujemy konferencje i seminaria dla przedsiębiorców. Z inicjatywy powiatu w budynku Starostwa Powiatowego w Tczewie działa Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Punkty takie mieszczą się również w tczewskiej Fundacji Pokolenia oraz w Banku Spółdzielczym w Tczewie. Na terenie całego powiatu w ramach projektu „Trzy filary- bank partnerów lokalnych” działają też animatorzy lokalni, których zadaniem jest wspieranie przedsiębiorczości w gminach powiatu tczewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *