Informacje

Referendum w sprawie emerytur

"Chcesz płacić do ZUS tylko 120 zł? Jeżeli tak, będziesz miał niską emeryturę, ale więcej zarobisz. Takie pytanie chce zadać Polakom wicepremier Waldemar Pawlak", poinformowała "Gazeta Wyborcza". W internetowej sondzie aż 70 proc. osób poparło pomysł wicepremiera.

 

W internetowej sondzie "Gazety" aż 70 proc. osób poparło pomysł wicepremiera. – Wcale się nie dziwię. Zawsze, jak zapytamy, czy ludzie chcą płacić mniejsze składki, podatki, powiedzą, że tak – mówi Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS.

Jednak zapewnia, że politycy zachowują się niekonsekwentnie. Z jednej strony ostrzegają, że jeżeli Polacy nie będą oszczędzać, dostaną głodowe emerytury. Z drugiej – chcą jak wicepremier składki obniżać, co jeszcze obniży świadczenia.

– Ostrożnie można szacować, że gdyby zmiana, jaką proponuje wicepremier, nastąpiła w 2010 r., to przychody ze składek emerytalnych spadłyby z planowanych 88 mld zł do 15 mld zł, a deficyt FUS (z niego ZUS wypłaca emerytury) wzrósłby o blisko 73 mld zł (z 45 mld zł do 118 mld zł) – dodaje Wiktor Wojciechowski, ekonomista fundacji FOR. – Dodatkowa dziura w budżecie FUS byłaby dwukrotnie większa niż całkowite roczne dochody z PIT zaplanowane na ten rok! Minister finansów musiałby pokryć ten deficyt gigantyczną podwyżką podatków.

Niektórzy dostrzegają w pomyśle Pawlaka pozytywne elementy. – Pozwala mieć nadzieję, że jest to początek drogi do likwidacji KRUS i do objęcia jednym ubezpieczeniem wszystkich obywateli. A to dobry pomysł – mówi szef Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

źródło: Gazeta.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *