Informacje

SLD upomina się o konstytucyjne vacatio legis

SLD ma zamiar zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ubiegłoroczną nowelizację ustawy VAT ze względu na zbyt krótkie vacatio legis.

Klub SLD ma zamiar zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego ubiegłoroczną nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadziła podwyżkę VAT – poinformował w środę wiceszef klubu Sojuszu Marek Wikiński. Jego zdaniem, w noweli zastosowano zbyt krótkie vacatio legis.

Według Wikińskiego zgodnie z wcześniejszym orzecznictwem Trybunału, niezbędne vacatio legis ustaw, które muszą mieć podmioty gospodarcze i obywatele w sprawach podatkowych, powinno wynosić co najmniej 30 dni.

– Utarło się w orzecznictwie, że takie zmiany powinny być opublikowane do końca listopada roku poprzedzającego nowy rok podatkowy – powiedział poseł na konferencji prasowej.

Tymczasem – dodał – nowela ustawy o podatku od towarów i usług ukazała się w Dzienniku Ustaw w połowie grudnia, a rozporządzenia z nią związane "kilkadziesiąt godzin przed Sylwestrem".

– Obawiamy się, że tak krótkie vacatio legis, tak krótki czas na dostosowanie się, na zmianę kodów w sklepach, sklepikach, firmach, może powodować szereg błędów i nieprawidłowości w dokumentacji, rachunkowości polskich przedsiębiorców i może się okazać, że przy późniejszych kontrolach przez Urzędy Skarbowe, podatnicy będą ponosili konsekwencje tej fuszerki legislacyjnej PO – zaznaczył poseł SLD.

Zdaniem Wikińskiego, taki tryb wprowadzenia zmian podatkowych, może być sprzeczny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji, stąd wniosek Sojuszu do TK.

Według posła, ma on trafić do Trybunału w ciągu dwóch tygodni.

Nasz komentarz:

Brawa dla SLD za podjęcie sprawy zbyt krótkiego  vacatio legis przy zmianach w ustawie o VAT.

Politycy traktują podatników coraz gorzej.

SLD wprowadziło podatek Belki w 2001 r. z kilkudniwym vacatio legis.

PO zmieniło VAT z kilkudziesięciogodzinnym  vacatio legis.

Zobaczymy, jak oceni to Trybunał Konstytucyjny.

Jerzy Krajewski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *