Branża rolna

Centrum genetyczne bydła mlecznego

"Jesteśmy propagatorami nowatorskich rozwiązań w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Doskonaleniu genotypowemu oraz fenotypowemu bydła podporządkowany jest funkcjonujący ośrodek embryotransferu zarodków",informuje Jacek Wyrębski, prezes OHZ Osięciny.

 

 Jacek Wyrębski, prezes OHZ Osięciny

Wiodącym przedmiotem działalności spółki jest hodowla bydła mlecznego, którego podstawą jest stado 1200 krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej o wydajności blisko 11 tys. litrów mleka  oraz  uprawa pszenicy, kukurydzy, rzepaku i lucerny na areale 3000 ha.

 

 

Jesteśmy propagatorami nowatorskich rozwiązań w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Doskonaleniu genotypowemu oraz fenotypowemu bydła podporządkowany jest funkcjonujący ośrodek embryotransferu zarodków. Celowi temu ma również służyć zapoczątkowana w ubiegłym roku genomiczna wycena bydła, która jest prowadzona w Stanach Zjednoczonych.

Program centrum genetycznego, który jest realizowany od kilku lat ma doprowadzić do wyselekcjonowania najlepszych rodzin oraz kojarzeń w wyniku których poprawią się parametry produkcyjne i pokrojowe krów oraz wydłuży się ich długowieczność.

Prowadzony jest również ośrodek badawczo- wdrożeniowy, w którym na zlecenie firm i ośrodków naukowych badany jest wpływ preparatów paszowych na metabolizm krów.
Jesteśmy zdobywcami licznych trofeów na wszystkich wystawach zwierząt hodowlanych.

Zwieńczeniem naszej wieloletniej pracy jest nagroda gospodarcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Gospodarstwa Rolnego – edycja z roku 2002.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *