Artykuły

Dajmy Polakom wybór

"Wyszliśmy z inicjatywą przyznania prawa do indywidualnego wyboru, czy składkę w II filarze odkładać w OFE czy ZUS. Takiej wolności wyboru chce większość Polaków", napisała w "Rzeczpospolite" posłanka PiS Beata Szydło.

 

Rozwiązanie to przyniesie nie tylko zwiększenie wysokości emerytur w przyszłości ale i poprawę wyniku sektora finansów publicznych.

Umożliwienie wyboru wpłynie na zmniejszenie bieżącego deficytu sektora publicznego i potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa, które w sytuacji wysokiego zadłużenia publicznego, do którego doprowadziły rządy PO, ma ogromne znaczenie. Przy składce w wysokości 7,3% podstawy wymiaru trafiającej na drugi filar, która obowiązywała jeszcze na początku roku ubiegłego, i wyborze systemu państwowego tylko przez 50% ubezpieczonych, refundacja z tytułu przekazania składek do OFE, byłaby mniejsza o ponad 10 mld zł i o tyle zmniejszyłyby się potrzeby pożyczkowe. Na koniec grudnia 2011r. otwarte fundusze emerytalne miały 15,5 mln członków, a aktywa netto zgromadzone przez OFE to ponad 224 mld zł. Jeżeli zatem w trakcie jednego roku budżetowego, na opuszczenie OFE zdecydowaliby się ubezpieczający, którzy zgromadzili łącznie ok. 20% aktywów zarządzanych przez fundusze, do sektora finansów publicznych trafiłoby ponad 40 mld zł.

http://www.rp.pl/artykul/9157,834264-Podwyzszenie-wieku-emerytalnego-wg-PiS—Szydlo.html?p=2
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *