Artykuły

Drobne firmy sparzyły się na zagranicznych rynkach

"Jeszcze pięć lat temu działalność eksportową prowadziło 65 proc. firm. Od tego czasu ich odsetek kurczy się z roku na rok. Obecnie zagraniczne kontakty ma już tylko 53 proc. przedsiębiorstw", donosi "Puls Biznesu", powołując się na dane NBP.

Ekonomiści oceniają, że jest to efektem przede wszystkim kryzysu na świecie, a zwłaszcza w strefie euro, naszego głównego partnera handlowego.

Jak podkreśla "PB", dane GUS wskazują z kolei, iż odsetek eksporterów w gronie średnich i dużych firm kurczy się znacznie wolniej (o 2 pkt proc. w 5 lat), niż pokazuje to badanie NBP dla całej populacji przedsiębiorstw.

 
Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek wyjaśnia, że z eksportu rezygnują głównie drobni przedsiębiorcy, bo traktują go jako wyzwanie czy okazję do  jednorazowego zarobku. Z kolei dla większych firm eksport to ważna część długofalowej strategii biznesowej.

Choć eksporterów jest coraz mniej, ich łączne przychody konsekwentnie rosną – stwierdza gazeta. Obecnie ze sprzedaży zagranicznej napływa do kraju miesięcznie ok. 50  mld zł, a 5 lat temu, gdy odsetek firm-eksporterów był rekordowo wysoki, było to nieco ponad 30 mld zł.

źródło: "Puls Biznesu" za www.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *