Artykuły

Nowy Lipiański Szlak Rowerowy

Portal DolinaŁupawy.pl poleca Lipiański Szlak Rowerowy z Doliny Dwóch Stawów Lipian w Łebieniu przez Damnicę, Damno, Bobrowniki i Skibin do Doliny Dwóch Stawów Lipian. Po drodze można zobaczyć trzy pałace, dwa kościoły, trzy rzeczki i rzeki, stawy oraz wspaniałe lasy i kwiaty. 

 

Przedstawiamy relację fotograficzną z  wyprawy Lipiańskim Szlakiem Rowerowym jaką 5 maja 2012 r. odbyła rodzina Krajewskich.

Najpierw pokażemy dwupoziomowe mieszkanie w Domu Lipian, gdzie można nocować przed wyprawą po Lipiańskim Szlaku Rowerowy. Tam majowy weekend 2012 spędziła rodzina Krajewskich.  Obok w drugim mieszkaniu nocowali w tym czasie wędkarze z Warszawy, którzy łowili pstrągi na łowisku "Trzy Rzeki", skąd nie zabiera się ryb, tylko po złowieniu wypuszcza do rzeki Łupawy. Łowisk to zaczyna się za mostem kolejowym w Łebieniu, a kończy przy dawnym młynie w Damnie.

 

 

 

Rowery czekają w holu dwupoziomowego mieszkania w Domu Lipian

 

Pokój na parterze z aneksem kuchennym. Obok aneksu jest mała łazienka z prysznicem.

 

Telewizor z dekoderem Polsatu Cyfrowego

Schody na piętro

Aneks kuchenny z kuchnią na gaz, kuchenką  mikrofalową, lodówką i pralką.

 

 

Sypialnia  rodziców na piętrze

Złączone łóżka tworzą jedno łoże małżeńskie

 

Pościel z kory

 

 

 

W sypialni rodziców są też szafa i biurko

 

Sypialnia  dzieci na piętrze 

 

Dzieci śpią na materacach. Też mają pościel z kory.

W sypialni dzieci są  szafa i szafka 

 

Aby wyjść z sypialni dzieci trzeba przejść przez sypialnię rodziców

 

Dmuchany statek piracki w ogrodzie przy Domu Lipian

Narcyze w ogrodzie przy Domu Lipian

 

Lipiański Szlak Rowerowy zaczyna się w Dolinie Dwóch Stawów Lipian.  Pierwszy staw nazywa się Kostro, a drugi Krajan.

Staw Krajan. Za modrzewiami widać konstrukcję sceny Lipian.

 Zawilce przy stawie Krajan tuż przy scenie Lipian.

Fiołki  tuż przy scenie Lipian.

Stokorotki przy stawie Kostro

Po wyjechaniu z Doliny Dwóch Stawów Lipian należy skręcić w lewo w betonową drogę.

Następnie trzeba jechać dalej betonową drogą. Gdy skończy się za wsią, trzeba skręcić w lewo w polną drogę wiodącą do rzeki Łupawy.

 

Na polnej drodze za wsią Łebień

 

Gdy polna doga skończy się trzeba skręcić w lewo w drogę gruntową. Po 400 metrach dotrzemy do dawnej szkoły w Łebieniu, która obecnie pełni rolę świetlicy. Jest przy niej plac zabaw dla dzieci, na którym można odpocząć.

Plac zabaw przy świetlicy w Łebieniu

 

Jadąc dalej brukowaną drogą dotrzemy do przystanku autobusowego. Za nim zaczyna się zabytkowa aleja lipowa, podobno wybrukowana kostką bazaltową. Obecnie jest zarośnięta, ale lipy prezentują się okazale. Aleja wiedzie do pozostałości po pałacu w Łebieniu, który został zburzony w latach 70. XX wieku.

 

Aleja lipowa

 

Fundamenty pałacu w Łebieniu

 

 

Zaskakujące rośliny przy pałacu z liśćmi zawilców i kwiatami kaczeńców

 

Piękny krzew przy pałacu

 

Po zwiedzeniu terenu przypałacowego wracamy do przystanku autobusowego. Po drugiej stronie asfaltowej ulicy jest brukowana droga w górę. Dojedziemy nią do tunelu pod torami kolejowymi. Za tunelem warto zjechać w drogę leśną w lewo. Po 300 metrach dotrzemy do rzeki Łupawy i mostu kolejowego nad nią.

 

 Rzeka Łupawa za mostem kolejowym w Łebieniu. Początek łowiska "Trzy Rzeki"

 

Most kolejowy w Łebieniu od strony  łowiska "Trzy Rzeki"

 

Elektrownia w Łebieniu – widok spod mostu kolejowego. 

 

Następnie wracamy do tunelu i jedziemy dalej drogą żużlową w kierunku Damnicy. Jedziemy wzdłuż torów kolejowych. Po około 3 km trzeba skręcić w  prawo. Dojedziemy do mostku na małej rzeczce. Po obu jego stronach są uroczyska.

 

 Uroczysko po prawej stronie mostku

 

 Uroczysko po lewej stronie mostku

 

Po dalszych 2 km dotrzemy do Damnicy. To siedziba władz gminnych. W centrum jest bankomat Banku Spółdzielczego w Ustce, poczta, sklepy i piekarnia, w której można kupić pyszne ciastka.  Do zobaczenia są kościół i wspaniały pałac z żywą, wielką palmą w środku. 

 

Kościół w Damnicy z przodu

 Kościół w Damnicy od tyłu

Pałac w Damnicy z przodu

Pałac w Damnicy podjazd dla powozów

 

Pałac w Damnicy z boku

Rzeka przy pałacu w Damnicy

 

Po zobaczeniu pałacu w Damnicy jedziemy asfaltową szosą w kierunku Damna. Przed wsią skręcamy w lewo w drogę wiodącą do gospodarstwa agroturystycznego Damno Młyn w budynku dawnego młyna. Przy końcu zjeżdżą się do niego serpentynami, jak w górach.

 

 Dojazd do młyna

 

 Skalniak przy młynie

 

 Młyn

 

Młyn od strony rzeki

 

 

Jeżeli właściciele pozwolą, można zwiedzić młyn. Są w nim stare maszyny młyńskie. Następnie drogą nad rzeką Łupawą docieramy do Damna. Po drodze zobaczymy piękne zakola Łupawy. W Damnie jest piękny kościół i mały pałac. Przy moście w Damnie spotkaliśmy kajakarzy z Lęborka.

 

 Wejście do kościoła w Damnie

 

Kościół w Damnie z boku

 

Anioł przy kościele w Damnie

Pałac w Damnie

Kajakarze z Lęborka  przy moście w Damnie

 Kajakarze z Lęborka  przy moście w Damnie

 

 Kajakarz z Lęborka  przy moście w Damnie

 

Z 300 metrów za mostem w Damnie skręcamy w prawo w stronę Bobrownik. Miniemy piękny bukowy las i dotrzemy do pałacu, w którym mieści się siedziba holenderskiej firmy rolnej.

 

Piękny bukowy las

Pałac w Bobrownikach

 

 

 

Staw przed pałacem w Bobrownikach

 

Po zobaczeniu pałacu jedziemy w stronę Łebienia. Po 300 metrach warto wejść na łąkę prowadzącą nad Łupawę, by zobaczyć jej wspaniałą dolinę.

 

 Dolina Łupawy koło Bobrownik

 Łąka pełna mleczy

 

Pole za Bobrownikami z kwitnącym rzepakiem

 

 Po kilometrze docieramy do małej wsi Skibin. Mijamy ją i wjeżdżamy we wspaniały las nad doliną Łupawy. Asfaltową drogą docieramy do mostu kolejowego, który rozpięty jet nad Głębokim Jarem, w którym w 962 r. Lipianie stoczyli zwycięską bitwę z Lechitami.*

Las w dolinie Łupawy, widziany z "ambon" myśliwskiej. W oddali wieś Łebień. 

Pociąg na moście w Łebieniu

Przejazd dla samochodów pod mostem  w Łebieniu

Widok na Głęboki Jar, gdzie teraz jest most i elektrownia.

 

Po krótki odpoczynku przy elektrowni ruszamy asfaltową drogą do Doliny Dwóch Stawów Lipian, 2 km od rzeki Łupawy. Zobaczymy wtedy całą ulicową wieś Łebień, zbudowaną w latach 30 XX wieku. Kilka domów jest starszych. Zostały zbudowane w połowie XIX wieku. Na jednym z nich przy Dolinie Dwóch Stawów Lipian jest kamień z datą "1855".

W tym czasie został też zbudowany Dom Lipian.  Na jego poddaszu można zobaczyć pruski mur z glinianych cegieł.

Lipiański Szlak Rowerowy z Doliny Dwóch Stawów Lipian w Łebieniu przez Damnicę, Damno, Bobrowniki i Skibin do Doliny Dwóch Stawów Lipian liczy około 22-23 km. Rodzina Krajewskich pokonała go 5 maja 2012 r.  w 4 godziny. 

Po drodze można zobaczyć trzy pałace, dwa kościoły, trzy rzeczki i rzeki, stawy oraz wspaniałe lasy, kwiaty i uroczyska. 

Dom Lipian we wsi Łebień 64 gmina Damnica

Portal DolinaŁupawy.pl poleca Lipiański Szlak Rowerowy.

 

Jerzy Krajewski, redaktor naczelny portalu  DolinaŁupawy.pl

 

 

* Według legendy, głoszonej przez Jerzego Krajewskiego, Lechici w X wieku naszej  ery najechali na Dolinę Łupawy, ale zostali z niej wyparci przez Lipian.

Lechici ponieśli wielkie straty w bitwie w Głębokim Jarze i wycofali się.

25 sierpnia 962 r.  lipiańscy wojownicy rzucili się z impetem z wysokiego i stromego brzegu na lechickie łodzie płynące w górę rzeki Łupawy, by zrabować świeżo zebrane  przez Lipian zboże oraz ich piękne kobiety i młodzieńców na handel z Arabami. 

Lechici nie spodziewali się ataku. Nie zdążyli wyjść na brzeg w swoim słynnym szyku żółwia, okryci ze wszystkich stron tarczami. Nie wszyscy chwycili za tarcze. Strzały Lipian dosięgły wielu Lechitów w nurtach Łupawy. 

Na brzeg wydostała się garstka Lechitów. Gdy utworzyli linię obronną z lasu wypadła lipiańska jazda, która rozbiła ostatni lechicki punkt oporu. 

Lipianie ścigali  Lechitów. Tylko kilku Lechitów uszło z życiem nad Bałtyk i dalej na wyspę Gotlandię, skąd przybyli.

Od tamtej pory żaden lechicki oddział nie zapuszczał się w górę rzeki Łupawy.

Lipianie żyli w spokoju, choć każdego roku w sierpniu ich wojownicy udawali się do lasów nad Bałtyk, by sprawdzać, czy nie nadpływają długie łodzie lechitów. 

Po tej bitwie na brzegu rzeki Łupawy zostało kilka Lechickich Młotów Thora. Jeden z nich odkopany został niedawno na terenie Głębokiego Jaru, gdzie obecnie znajduje się elektrownia Łebień i most kolejowy.

 Lechicki Młot Thora przechowywany jest obecnie w wiosce Lipian.

 Image

Lechicki Młot Thora 

Od wielkiego zwycięstwa w  Głębokim Jarze każdy lipiański chłopiec w wieku 18 lat po przejściu Toru Wojownika otrzymywał  toporek  w kształcie Lechickiego Młot Thora, totem pokonanego wroga.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *