Artykuły

Polwax  wschodnia brama do sukcesu

Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku polskie przedsiębiorstwa sprzedały do Rosji towary za blisko 2,3 miliarda dolarów. To blisko 31 procent więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Do Rosji sprzedajemy między innymi leki, kosmetyki, części do samochodów, maszyny i wyroby przemysłu chemicznego. Również takie, które znajdują się w ofercie spółki Polwax.

 

Nowe warunki dla polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej wiążą się z dwoma faktami: umacnianiem się unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz spodziewaną na czerwiec-lipiec ratyfikacją przez Rosję warunków przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

– Oczywiście chcemy wykorzystać zarówno już istniejące, jak i nowe możliwości, które implikują oba te wydarzenia. Dotychczas na wschodzie kupowaliśmy pewne surowce, teraz wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu oferowanymi przez nas specyfikami – rozmawiamy o eksporcie wyrobów gotowych – wyjaśnia Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki Polwax SA. – Jesteśmy liderem na polskim rynku w zakresie produkcji rafinowanych i odwanianych produktów parafinowych. Ale czy to oznacza, że powinniśmy poprzestać tylko na tym? Absolutnie nie. Dlatego rozglądamy się wokoło, penetrujemy sąsiednie rynku, i przygotowując strategie wejścia – dodaje prezes.

Choćby nawozy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Nawozów (IFA) przewiduje, że w 2012/2013 roku wzrost zapotrzebowani na nawozy może osiągnąć nawet 2,3% w skali roku, to tylko nieco mniej niż w minionych latach. Wzrost zapotrzebowania na nawozy najbardziej widoczny będzie w Azji oraz wschodniej i środkowej Europie. A Rosja i Ukraina to dziś w wielu obszarach tego rynku najwięksi producenci na świecie.

– Z kolei Polwax może zaoferować doskonałe i sprawdzone produkty dla tego rynku – antyzbrylacze – podkreśla Jacek Stelmach wiceprezes zarządu spółki. – To grupa produktów z olbrzymim potencjałem wzrostu– dodaje Jacek Stelmach.

Antyzbrylacz, to środek zabezpieczający granulat nawozów przed zbryleniem oraz przeciwdziałający pyleniu nawozów mineralnych w trakcie procesów technologicznych, transportu i podczas aplikacji. 

Rosjan interesuje…wszystko

Polwax dawniej LOTOS Parafiny to największy polski i jeden z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Spółka posiada dwie fabryki zlokalizowane w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

Poza wspomnianymi już antyzbrylaczami, Spółka oferuje produkty parafinowe przeznaczone do impregnacji drewna: woski oraz emulsje parafinowe, stosowane głównie, jako środki zabezpieczające materiały drewniane i drewnopochodne przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Spółka zajmuje się też wytwarzaniem produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Wosk Z stosowany jest w przemyśle papierniczym do powlekania papieru, który nadaje jego powierzchni właściwości hydrofobowe.

Woski Plastyczny S i Plastyczny czerwony są używane do pokrywania serów podpuszczkowych i dojrzewających. Cerezyna biała ze względu na swój stopień czystości znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jako składnik kremów i kosmetyków.

– Jestem przekonany, że chociaż Niemcy nadal pozostają najważniejszym partnerem handlowym Polski, to jednak punkt ciężkości będzie się nieustanie przesuwał na wschód – uważa Jacek Stelmach. –  Z zainteresowaniem odnotowujemy i starannie przyglądamy się płynącym z tamtych krajów zapytaniom i zamówieniom. Jesteśmy otwarci na każdą współpracę, która będzie sprzyjać rozwojowi spółki i budowaniu jej wartości. Na rynkach wschodnich jest sporo miejsca dla produktów z Polwax-u – podsumowuje prezes Stelmach.

Według danych GUS, w 2011 roku polski eksport do Rosji miał wartość 8,5 mld USD i zwiększył się o 20 proc. w porównaniu z 2010 r. Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych prognozuje z kolei, że w tym roku polski eksport będzie o ponad 10 proc. większy niż w 2011 roku i sięgnie blisko 630 mld zł.

Wyroby spółki Polwax znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

 

 

W połowie stycznia GRUPA LOTOS SA podpisała umowę sprzedaży 100% udziałów spółce Krokus Chem Sp. z o.o., w której swoje udziały posiada Fundusz Nova Polonia Natexis II oraz kadra menadżerska b. spółki LOTOS Parafiny. Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura  badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

Krokus PE zarządza funduszem private equity Nova Polonia Natexis II inwestującym w polskie małe i średnie firmy prywatne. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie. Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *