Informacje

Instytut Wolności sprzeciwia się szybkiej zmianie VAT

Od kilkunastu lat staram się, by wprowadzić do polskiej Konstytucji zapis, że przepisy podatkowe wchodzą w życie nie wcześniej niż rok po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Nie udało się przekonać do tego władzy. W lutym 2012 r. utworzyłem Instytutu Wolności , by zwiększyć skuteczność.

Korzystne dla firm zmiany pochopnie wprowadzone mogą zamienić życie przedsiębiorców w piekło", ostrzega "Rzeczpospolita".

Według gazety, jeżeli rząd dotrzyma słowa i od początku roku zaczną obowiązywać nowe zasady płacenia VAT, przedsiębiorcy nie będą w stanie opanować na czas nowych przepisów. Czeka nas chaos, zamknięte sklepy, wymiana systemów informatycznych, masowe szkolenia księgowych i nieuniknione pomyłki. Lepiej gdyby reforma weszła w życie nie 1 stycznia, ale parę miesięcy później – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta dodaje, że nowelizacja ustawy o VAT, nad którą pracują posłowie będzie oznaczała dla nich zmianę systemu fakturowania. Firmy handlujące z zagranicą również będą musiały zmienić system rozliczeń podatkowych.

Od kilkunastu lat staram się, by wprowadzić do polskiej Konstytucji zapis, że przepisy dotyczące podatków i obowiązkowych ubezpieczeń wchodzą w życie nie wcześniej niż rok po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Nie udało się przekonać do tego władzy ustawodawczej.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.gepardybiznesu.pl w dziale "Vacatio Legis".

Sejm, Senat, prezydent RP i Trybunał Konstytucyjny nadal traktują obywateli okropnie.

Sejm, Senat, prezydent RP zaskakują nagłymi zmianami przepisów, które wchodzą w życie z dnia na dzień.  Obywatele dowiadują się o nich z mediów.

A Trybunał Konstytucyjny uznaje, że tak okropne traktowanie obywateli jest zgodne z Konstytucją, że wystarczy kilkudniowe vacatio legis, jak było w przypadku wprowadzania podatku od dochodów kapitałów osób fizycznych.

Okropne postępowanie władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej wobec obywateli sprawia, że zagrożone są podstawowe prawa i wolności obywatelskiej.

Dlatego Magazyn Przedsiębiorców "Europejska Firma" na początku lutego 2012 r.  powołał do życia Instytutu Wolności, który monitoruje naruszanie zasad wolności w Polsce i stara się o wprowadzenie rocznej vacatio legis. 

Obecnie to projekt marketingowy.

Z czasem postaramy się, by zyskał osobowość prawną jako fundacja i organizacja pożytku publicznego.

Stronę internetową Instytutu Wolności  uruchomimy wkrótce pod adresem www.iw.edu.pl.

 Instytut Wolności stanowczo sprzeciwia się szybkiej zmianie VAT.

Może ona wejść w życie najwcześniej 1 stycznia 2014 r,

Świat się nie zwali bez niej już w 2013 r. 

 

Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Wolności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *