Artykuły

Dobre, ale ograniczone zmiany w OFE

Obligacje z OFE trafią do ZUS, klienci zdecydują gdzie trafi nowa składka w wysokości 2,92 proc., OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe, zniknie benchmark – to propozycja rządu.

Zmiany idą w dobrym kierunku. Wybór ZUS i OFE czy sam ZUS jest wartością, bo daje ludziom więcej wolności. Takie rozwiązani publicznie postuluję od września 2008 r.

Zmiany są jednak za małe.

Ubezpieczeni powinni mieć wybór również w sprawie swoich aktywów, które już mają w OFE, czy chcą, by pozostały one w OFE, czy też mają trafić do ZUS.

Miejmy nadzieję, że w czasie prac w parlamencie, takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do ustawy. 

System OFE to jeden z największych błędów naszej klasy politycznej. Straty państwa, firm i zwykłych ludzi z jego powodu w latach 1999-2013  szacuję na kilkadziesiąt miliardów złotych, a może nawet ponad 100 mld zł.

Cała Europa Środkowa na systemach OFE, do której przekonały ją Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, straciła około 200 mld zł.  Pieniądze te przejęły głównie bogate zachodnie konglomeraty finansowe, drenując za pomocą systemów OFE biedne społeczeństwa Europy Środkowej. 

 

Poniżej moja dyskusja na temat systemu OFE z posłem Dariuszem Rosatim, przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych, jedną z ważniejszych osób w państwie, jaka toczyła się na Facebooku w sobotę 27 lipca 2013 r.

Jerzy Krajewski Panowie politycy,strasznie narozrabialiście. Popełnialiście błąd za błędem. Najgłupszy jest system OFE i program NFI. Głównym celem ich powstania była pomoc zachodnim koncernom w drenowaniu polskiego społeczeństwa. Wstyd i hańba!
Sobota, 10:59 · Lubię to!

Dariusz Rosati Panie Jerzy, używa Pan mocnych słów. Pańskie twierdzenie, że OFE powstały, żeby pomóc zachodnim koncernom w drenowaniu polskiego społeczeństwa to brzydka insynuacja. Rozumiem, że ma Pan jakieś na to dowody, a jesli tak to powinien Pan powiadomić Prokuraturę. Bo gdyby istotnie tak było, to mielibyśmy do czynienia z działaniem przestępczym. Ale jeśli to są tylko pańskie przypuszczenia, to prosze się powstrzymać od gołosłownych oskarżeń, bo to nie pomaga ani w dyskusji, ani w koniecznym naprawianiu systemu OFE. Aby mógł pan wzbogacić swoją wiedzę na ten temat, polecam rządowy Raport nt. OFE oraz "Kontrraport" grupy polskich ekonomistów i ekspertów nt. tego rzadowego raportu. Wtedy będziemy mogli powaznie podyskutować, a nie jedynie pokrzykiwać o wstydzie i hańbie.
Sobota, 12:37 · Lubię to!

Jerzy Krajewski
@ Dariusz Rosati Szanowny Panie Pośle! Bank Światowy i MFW, działające na korzyść zachodnich konglomeratów finansowych, namówiły w połowie lat 90. XX wieku do utworzenie systemów OFE prawie wszystkie kraje Europy Środkowej. Ich naciskom oparły się jedynie Czech. Nie znam szczegółów negocjacji. Nie znam argumentów, jakie Zachód użył, by przekonać lokalne elity do wprowadzenia systemów OFE. Nie wiem, jakie były naciski, jakie formy szantażu finansowego. To nie jest spraw dla prokuratury. To jest kwestia politycznej oceny decyzji posłów, senatorów i prezydenta RP. Jasne jest jednak dla mnie, że Zachód narzucił Europie Środkowej systemy OFE, by zachodnie banki mogły korzystać na wyższych stopach procentowych w tych krajach i na wyższym oprocentowaniu obligacji, emitowanych przez te kraje. Proceder jest prosty. Systemy OFE zwiększają jawny dług publiczny, zmuszają kraje Europy Środkowej do większej emisji obligacji. Zwiększa się stosunek długu publicznego do PKB, zachodnie banki żądają więc wyższych odsetek od obligacji, co pozwala im drenować te kraje. Już ponad połowa polskich obligacji jest w rękach zagranicznych inwestorów. Wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych sprawia, że wyższa jest cena pieniądza w danym kraju, wysokie oprocentowanie od kredytów płacą więc i gospodarstwa domowe, i firmy,i samorządy. Korzystają też na tym głównie zachodnie banki, które przejęły kontrole nad większością banków w Europie Środkowej. Do tego dochodzą prowizje pobrane przez towarzystwa emerytalne w Europie Środkowej , należące głównie do zachodnich konglomeratów finansowych, to dalsze kilkadziesiąt miliardów złotych (30-40 mld zł). Zachód to łobuzy, który polscy politycy dali się ograć. Kosztowało to nasze społeczeństwo dziesiątki miliardów złotych, a może nawet ponad 100 mld zł. Podobne kwoty straciła reszta krajów Europy Środkowej. Tłumaczyłem to Panu osobiście na spotkani z wyborcami w Markach 23 kwietnia 2013 r. w dniu moich imienin. Ale widzę, nie zrozumiał Pan tego. Szkoda, że Pan dalej tego nie rozumie. Pozdrawiam Jerzy Krajewski

Dariusz Rosati
Szanowny panie Jerzy! Rzeczywiście Bank Światowy i MFW namawiały nas to utworzenia kapitałowego systemu emerytalnego, ale chyba nie w interesie zachodnich konglomeratów finanswych, ale w trosce o polskich emerytów, ktorym w warunkach pogarszajacyh sie tendencji demograficznych i rosnącego deficytu w FUS groziły głodowe emerytury. Deficyt wywołany składkami do OFE miał byc pokrywany wpływami z prywatyzacji oraz z oszczedności z tytułu wydłużenia wiekuemerytalnego i likwidacji przywilejów emerytalnyc. Niestety, kolejne polskie rzay nie przeprowadziły tych reform, i dlatego niedobór skłądek w FUS musiał byc finansowany z długu. Dlatego nie można odpowiedzialnie mówić, że to OFE spowodowały wzrost zadłużenia. OFE przyczynuły sie do wzrostu długu publicznego dokłądnie tak samojak wszystkie inne wydatki publiczne (np. na edukację, na obronę narodową, na KRUS czy na obwodnice w Markach), bo dług to suma deficytów, a deficyt to róznica między wszystkimi wydatkami i wszystkimi dochodami państwa, a nie tylko między wydatkami na OFE. Co do prowizji towarzystw emerytalnych, to wyniosły od od 1999r 17 mld zł, a nie 30, 40 czy 100 mld. Owszem, to i tak za dużo, i trzeba te koszty zdecydowanie ograniczyć. A co do stóp procentowych, to sa one w Polsce wyższe niż w Europie, bo jest ryzyko kursowe. Przez lata mozna było też brac tanie kredyty w walutach obcych, jesli ktoś chciał brac to ryzyko na siebie. Zreszta obecnie mamy stopy na historycznie niskim poziomie. Też to panu tłumaczyłem na spotkaniu w Markach, ale zapewne mieliśmy zbyt mało czasu na rozmowę. Prosze naprawde zajrzec do raportów, które Panu poleciłem. Pozdrawiam.
Sobota, 14:06 · Lubię to!

Jerzy Krajewsk
i @ Dariusz Rosati Szanowny Panie Pośle! I Pan wierzy, że Bank Światowy i MFW namawiały nas do utworzenia kapitałowego systemu emerytalnego w trosce o polskich emerytów? Te instytucje zachodnie mają w głębokim poważaniu naszych emerytów. Zostały utworzone, by bronić interesów Zachodu. Kierują nimi osoby związane z zachodnimi konglomeratami finansowymi. Dbają ono i interesy zachodnich konglomeratów finansowych. Chcą nas ogrywać i ogrywają nas, przekupując nasze elity i elity innych krajów Europy Środkowej. Aby utrzymać system OFE państwo polskie zadłużyło się do dziś na 300 mld zł. Tak wielkiej kwoty nie było w stanie zgromadzić ze sprzedaży majątku. Łatwo było w 1997 czy 1998 roku przeprowadzić symulacje, z których jasno wynikało, że systemy OFE zrujnują finanse publiczne w ciągu 15-20 lat. Był jeden główny cel tworzenia systemów OFE w Europie Środkowej – rabunek społeczeństw tych krajów przez zachodnie konglomeraty finansowe. Inne argumenty, których i Pan używa, były zasłoną dymną, która miła ukryć ten cel. Pan nadal tego nie rozumie. Powszechne towarzystwa emerytalne tylko w Polsce pobrały 17 mld zł opłat, łącznie z innymi krajami Europy Środkowej tych opłat było30-40 mld zł. Łączne straty Europy Środkowej z powodu OFE szacuję na ponad 200 mld zł – ponad 60 mld dolarów. To olbrzymi upływ kapitału z biednych krajów naszej części Europy do bogatych krajów Zachodu. To wielkie draństwo, jakie wyrządziły Europie Środkowej Bank Światowy i MFW. Wstyd i hańba dla Zachodu, który za pomocą sztuczek finansowych okrada biednych mieszkańców Europy Środkowej. pozdrawiam Jerzy Krajewski

 

 

 Jerzy Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *