Dolnośląskie

Udane przejęcie stworzyło potęgę biznesu

"Przejęcie ATC było jedną z najlepszych decyzji biznesowych, jakie podjęliśmy. Przez połączenie obu firm udało się nam stworzyć podmiot, który zajął pozycję lidera w branży na całym rynku Europy Środkowo – Wschodniej – grupę, która obsługuje obecnie ponad 15 000 klientów i zbliża się do poziomu 6 mld zł obrotów”, mówi Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu,AB SA we Wrocławiu.

 
 
Andrzej Przybyło, Prezes Zarządu,AB SA we Wrocławiu:

W 2007 roku przejęliśmy czeski ATComputers Holding.  Ta grupa firm skupiona w holdingu zajmowała się dystrybucją i produkcją sprzętu IT oraz posiadała sieć sklepów detalicznych sprzedających elektronikę. Za sto procent akcji czeskiej spółki zapłaciliśmy 104 mln zł. W tym czasie ATC było trzecim co do wielkości graczem na rynku w Czechach oraz liczącą się spółką na Słowacji. Dziś kontynuuje swoją działalność, ale na znacznie większą skalę. W ciągu 6 lat zwiększyła swoje obroty dwukrotnie i jest obecnie niekwestionowanym liderem na rodzimym rynku.

 
 
 
 
Zakup udziałów ATC holding był dla nas bardzo ważnym krokiem w stronę dalszego rozwoju. Obecnie rynek ocenia, że była to jedna z najlepiej przeprowadzonych tego typu transakcji w ciągu ostatnich lat. Zdając sobie sprawę, że około 80 proc. przejęć okazuje się błędem, podeszliśmy do tej akwizycji z dużą rozwagą. Badaliśmy ATC bardzo uważnie nie tylko pod względem finansowym, ale również analizowaliśmy wszelkie potencjalne korzyści i zagrożenia wynikające z połączenia obu podmiotów. Musieliśmy jednocześnie zmierzyć się z problemami, które pojawiają się przy każdej fuzji, szczególnie transgranicznej. Trudności wystąpiły również na poziomie organizacji korporacyjnej oraz różnic językowo-kulturowych. Na szczęście wspólna wizja funkcjonowania połączonego biznesu oraz jego rozwoju, pozwoliła nam dość szybko się z tym uporać.
Z perspektywy czasu z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że przejęcie ATC było jedną
z najlepszych decyzji biznesowych, jakie podjęliśmy. Poprzez połączenie obu firm udało się nam stworzyć podmiot, który zajął pozycję lidera w branży na całym rynku Europy Środkowo – Wschodniej – grupę, która obsługuje obecnie ponad 15 000 klientów i zbliża się do poziomu 6 mld zł obrotów.


AB SA we Wrocławiu została wyróżniona w VIII edycji ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznes 2013, VI edycji ogólnopolskiego Konkursu Potęgi Biznes 2013 i  I edycji ogólnopolskiego Konkursu Światowa Firma 2013.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *