Pomorskie

Tworzymy w Tczewie dobry klimat dla biznesu

„Samorząd lokalny jest otwarty i gotowy wspierać atrakcyjne przedsięwzięcia gospodarcze zmierzające do rozwoju miasta, uatrakcyjnienia jego wizerunku gospodarczego oraz zapewniające nowe miejsca pracy. Zależy nam, aby przedsiębiorcy uczestniczyli w kreowaniu polityki gospodarczej”, mówi Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa.

Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa:
 
Tczew to dynamicznie rozwijające się miasto, czwarte co do wielkości w woj. pomorskim, o dużym potencjale ekonomicznym, gdzie warto inwestować.

Niedawno przejęliśmy bardzo atrakcyjne tereny po byłej jednostce wojskowej – 19 hektarów w geometrycznym centrum Tczewa. Ten obszar ma być motorem gospodarczym Tczewa – czekamy na ciekawe inicjatywy. Rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie koncepcji zagospodarowania tego obszaru nastąpi w 2014 roku. Liczę, że będzie to miejsce atrakcyjne dla mieszkańców, turystów przedsiębiorców, że będzie generować nowe miejsca pracy. Jednym z pomysłów jest stworzenie w tym miejscu parku naukowo-technologicznego.
 
 
 
 
Staramy się tworzyć w Tczewie dobry klimat dla biznesu. Samorząd lokalny jest otwarty i gotowy wspierać atrakcyjne przedsięwzięcia gospodarcze zmierzające do rozwoju miasta, uatrakcyjnienia jego wizerunku gospodarczego oraz zapewniające nowe miejsca pracy. Zależy nam, aby przedsiębiorcy uczestniczyli w kreowaniu polityki gospodarczej Tczewa. Niedawno samorząd miasta Tczewa podpisał porozumienie o współpracy z Pracodawcami Pomorza –  prężnie działającym stowarzyszeniem skupiającym  najbardziej aktywnych przedsiębiorców.

Samorząd miasta wspiera także małe, rodzinne firmy, ponieważ to one kreują gospodarczy wizerunek miasta i decydują o zamożności mieszkańców. Pomocą dla początkujących firm służy Dom Przedsiębiorcy i działający tam inkubator przedsiębiorczości. Firmy, które tworzą nowe miejsca pracy, mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości.
Aby ożywić tczewską starówkę, od 2014 r. zamierzamy zwolnić z podatku od nieruchomości właścicieli lokali gastronomicznych na tym obszarze. Ciekawą inicjatywą był też konkurs na zagospodarowanie lokalu użytkowego w  jednej ze zrewitalizowanych kamienic na Starym Mieście. Liczył się dobry pomysł, a dodatkową zachęta było zwolnienie z czynszu przez okres 3 lat. Już wkrótce zostanie tam otwarty lokal gastronomiczny w stylu regionalnym – kociewskim wraz z punktem sprzedaży pamiątek z Tczewa i Kociewia.

Ogromne znaczenie dla sytuacji na rynku pracy mają też duże firmy, które ulokowały się w Tczewie na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakłady w strefie to miejsca pracy dla kilku tysięcy osób, to także miejsce, dzięki któremu Tczew stał się jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju branży teleinformatycznej. W PSSE zaangażowany jest kapitał amerykański, francuski, belgijski, niemiecki i angielski. W bezpośrednim sąsiedztwie Tczewa powstaje tzw. suchy port, który jeszcze bardziej podkreśli gospodarcze znaczenie Tczewa dla tej części woj. pomorskiego.


Tczew został wyróżniony w VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Samorząd Przyjazny Biznesowi 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *