Mazowieckie

Sochaczew  dobre miejsce dla Twojego biznesu

Podstawą sukcesu miasta w pozyskiwaniu inwestorów w warunkach silnej konkurencji między miastami i regionami nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej, jest przejęcie inicjatywy przez samorządowców. Nie wystarczy sama znakomita nawet lokalizacja, dogodna sieć połączeń komunikacyjnych, atrakcyjne cenowo i infrastrukturalnie tereny inwestycyjne czy łatwy dostęp do dobrze wykształconej kadry pracowniczej wszystkich szczebli. Te niewątpliwe walory gminy trzeba jeszcze odpowiednio „sprzedać” – mówi Piotr Osiecki, Burmistrz Miasta Sochaczew.

 

Piotr Osiecki, Burmistrz Miasta Sochaczew:

 
Mógłbym długo wyliczać argumenty za inwestowaniem w naszym mieście. Sochaczew to miasto położone w centrum Polski, między trzema dużymi miastami – Warszawą (50 km), Łodzią (80 km) i Płockiem (60 km),  a zarazem w centrum Europy. W Sochaczewie lub jego bliskiej okolicy przebiegają i krzyżują się drogi i szlaki kolejowe o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, jak choćby autostrada A2, drogi krajowe nr 92 i 50, czy linia kolejowa E20 (Berlin- Warszawa – Moskwa). Nasza gmina położona jest w obszarze największych wpływów aglomeracji warszawskiej – w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy, dzięki czemu  posiada duże szanse dalszego rozwoju. Wielkim atutem gruntów inwestycyjnych w Mieście Sochaczew i w jego okolicach są ich ceny. Sochaczew leży na „magicznej” granicy 50 km od Warszawy, w związku z czym ceny gruntów są w nim znacznie niższe niż w gminach położonych bliżej stolicy, a skomunikowanie z Warszawą jest znakomite.
 
 
 
 
 
Mimo, że Sochaczew  liczy niespełna 38 000 mieszkańców, jest miastem powiatowym o zasięgu ponad powiatowym – liczba mieszkańców powiatu sochaczewskiego (85 000 osób) i powiatów ościennych przekracza 800 000 osób. Biorąc pod uwagę, że dojazd do naszego miasta z tych powiatów zajmuje ok. 15-30 minut, możemy zagwarantować, że potencjalny inwestor z łatwością znajdzie u nas dowolną liczbę pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Sochaczew ma także bogate tradycje przemysłowe, zwłaszcza w branży chemicznej, włókienniczej i spożywczej i stanowi zagłębie firm logistycznych i transportowych. Z innymi podwarszawskimi miastami możemy śmiało konkurować nie tylko biorąc pod uwagę ceny nieruchomości, ale i koszty pracy. Ponadto Sochaczew to miasto o bogatym zapleczu socjalnym, w którym ludziom dobrze się żyje. Mamy jednak głęboką świadomość, że te nasze atuty same w sobie nie wystarczą, by przyciągnąć uwagę przedsiębiorców i inwestorów. Potrzebujemy czegoś więcej – obsługi inwestora na wysokim poziomie i odpowiedniej promocji gospodarczej.
 Idąc za tą myślą w 2011 r. utworzyliśmy w Urzędzie Miejskim Referat Obsługi Inwestora i Działalności Gospodarczej (IDG), którego pracownicy świadczą szeroki zakres usług przedsiębiorstwom już funkcjonującym w naszym regionie, aktywnie pozyskują nowych inwestorów i udzielają im wszelkiej pomocy i wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego – od momentu pierwszego kontaktu, do opieki poinwestycyjnej i pomocy w ich działaniach marketingowych.  Nasza filozofia działania streszcza się w zdaniu: „Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?” i opiera się na pięciu podstawowych filarach, jakimi są otwartość, szacunek, komunikacja, elastyczność i zaufanie.
Takie działania przynoszą konkretne i wymierne owoce. Od kilku lat, mimo ciągłych inwestycji w infrastrukturę miejską w warunkach panującego kryzysu i pogarszającej się kondycji samorządów w Polsce, Sochaczew utrzymuje niezmienne stawki podatków od nieruchomości i opłat za wodę oraz ścieki. Od 2013 r. mamy w Sochaczewie podstrefę Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, adresowaną do firm z branży usługowej, zwłaszcza BPO, nasza witryna internetowa już od dwóch lat jest uznawana w rankingach SGH za najlepszy portal miejski na Mazowszu, od 2011 r. organizujemy w Sochaczewie Forum Inwestycyjne, które od 2013 r. jako Mazowieckie Forum Inwestycyjne jest wydarzeniem o zasięgu regionalnym. Chcemy być liderem zmian w sposobie pozyskiwania i obsługi inwestora nie tylko w skali województwa, ale całego kraju. Wierzymy, że taka polityka proinwestycyjna zaowocuje lokalizacją w naszym mieście wielu ciekawych projektów biznesowych, które przyczynią się do podniesienia jakości życia naszych mieszkańców. W końcu Sochaczew najlepsze lata ma wciąż przed sobą!
 
 
 Sochaczew został wyróżniony w VII edycji ogólnopolskiego Konkursu Samorząd Przyjazny Biznesowi 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *