Pozostałe branże

Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych to Fundacja Najlepsza Dla Zdrowia 2019

Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych została wyróżniona w VII edycji Konkursu Najlepszy Dla Zdrowia 2019 przez kapitułę tego konkursu i zdobyła tytuł Fundacja Najlepsza Dla Zdrowia 2019.

Fundacja „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych już 15 lat niesie pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. Od 14 lat jest organizacją pożytku publicznego. Jej priorytetem jest kompleksowa, czyli fizyczna, psychiczna i społeczno-zawodowa, rehabilitacja powypadkowa podopiecznych.

Celem fundacji jest zwiększenie szans osób niepełnosprawnych na możliwie niezależne, samodzielne i aktywne życie. Zadanie to wykonywane jest przede wszystkim dzięki darowiznom wpływającym na indywidualne konta bankowe,  prowadzonym dla każdego podopiecznego oddzielnie, oraz z uzyskanego 1 proc. podatku od osób fizycznych (PIT).                                                                                                                         Bardzo ważnym obszarem pracy fundacji jest realizacja programów, które mają na celu zmianę świadomości i kreowanie pozytywnych zachowań użytkowników dróg. Przez publikację treści informacyjno-edukacyjnych we wszystkich dostępnych środkach i formach przekazu, stara się, aby jak najskuteczniej dotrzeć do możliwie największej liczby odbiorców. Za zgodą pokrzywdzonych przestępstwem drogowym na stronie internetowej fundacji opisywane są echa tragedii wypadków i ich życia z niepełnosprawnością.

Fundacja stara się wskazać i akcentować, jak bardzo wysokie są koszty społeczne rehabilitacji powypadkowej i wpływać na zmiany kulturowe w komunikacji drogowej.

Dzięki otrzymywanym funduszom z tytułu zasądzonych od skazanych za przestępstwa drogowe nawiązek sądowych kilka lat z rzędu fundacja organizowała cykliczne grupowe wyjazdy swoich podopiecznych, wprowadzając tym samym w życie założenia programu „Rehabilitacja i rozwój psychofizyczny poprzez wypoczynek, turystykę i rekreację”. Sami podopieczni podkreślali i podkreślają do dziś nieocenioną rolę tych turnusów na drodze ich rehabilitacji, w tym przede wszystkim wychodzenia z wykluczenia społecznego. Obecnie fundacja stara się uzyskać środki na reaktywację turnusów, składając wnioski o dofinansowanie do różnych podmiotów.

Od kilku lat realizuje również program “Bezpieczny rowerzysta”, w ramach którego przez publikację treści informacyjno-edukacyjnych stara się poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, zaliczanych do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tym temacie rozważa także wydanie broszury, którą będzie można rozdawać na spotkaniach i pogadankach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku i w szkołach.

W 2018 roku fundacja rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną „Jeżdżę świadomie”, akcję prewencyjną prowadzoną na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Głównym elementem kampanii medialnej był 29 sekundowy spot telewizyjny i radiowy, którego bohaterami są jej podopieczni. W spocie wykorzystano fragmenty nagrań z jej podopiecznymi występującymi w serialu „Sekundy, które zmieniły życie”, emitowanym na antenie TVP1.

W ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych,  przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Polskiej Policji, fundacja dystrybuowała ulotki informacyjne o możliwych skutkach zdarzeń drogowych.

Fundacja jako jedna z zaledwie trzech organizacji społecznych pozostaje stale aktywnym członkiem Klubu Integracji Europejskiej z siedzibą w Warszawie.

Rozwija się bardzo dynamicznie. W 2017 r. była wyróżniona w XI edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2016.

Fundację „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych można wesprzeć 1 proc. z podatku od dochodów osobistych. Wystarczy w deklaracji podatkowej PIT wskazać jej numer KRS 0000198280

Więcej o fundacji pod adresem www.fundacjanadzieja.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *