Podkarpackie

Postawiliśmy na przedsiębiorczość

"Z dziesięcioletnim wyprzedzeniem przygotowujemy kompletnie uzbrojone w media tereny dla inwestorów. Działania samorządu, Agencji Rozwoju Przemysłu i Agencji Rozwoju Regionalnego spowodowały, że na naszym terenie powstało ponad sto znaczących firm oraz rozwinęło się kilkaset firm, utworzonych przez miejscowych przedsiębiorców", wyjaśnia Janusz Chodorowski, prezydent Mielca.
 

 

Janusz Chodorowski, prezydent Mielca:

– Przed przemianami gospodarczymi Mielec nastawiony był na produkcję dla ówczesnej RWPG, a po jej upadku miasto straciło głównego odbiorcę produkowanych tu towarów. Wystąpiły masowe zwolnienia pracowników, co spowodowało ogromne niezadowolenie społeczne.

Zaczęto gorączkowo poszukiwać rozwiązań nabrzmiałego problemu. Jednym z pomysłów było utworzenie specjalnego obszaru, pobudzającego tworzenie nowych miejsc pracy. Powstał więc zespół, którego głównym celem było opracowanie materiałów umożliwiających powstanie tu, pierwszej w Polsce, Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie obowiązywałyby zupełnie inne zasady obsługi inwestorów.

Chodzi tu m.in. o słynne „jedno okienko”, czyli skupienie w jednym miejscu wszystkich formalności, co bardzo poważnie skraca proces przygotowania inwestycji. To co dla wielu wciąż jest problem, w Mielcu działa od wielu lat.

Janusz Chodorowski, prezydent Mielca

Od samego początku dbamy także o stworzenie przyjaznych warunków w zakresie infrastruktury. Z dziesięcioletnim wyprzedzeniem przygotowujemy kompletnie uzbrojone w media tereny dla inwestorów. To także pozwala zaoszczędzić cenny czas przedsiębiorców.

Zaproponowane zostały również zachęty finansowe dla firm, rozpoczynających tu działalność. Efektem takich działań jest ulokowanie, w ostatnim czasie w Mielcu, poważnej inwestycji koncernu Husqvarna, dla którego najważniejsze było maksymalne skrócenie okresu przygotowania do tego przedsięwzięcia.

Wystarczy wspomnieć tylko, że grudniu 2009 roku podpisywaliśmy umowę o współpracy z koncernem, w kwietniu 2010 r. ruszyły prace budowlane, a w końcu roku ruszyła produkcja w tym zakładzie.
 

Zawsze dbamy nie tylko o to gdzie inwestor ulokuje swoją działalność, ale także staramy się o to, by znalazł w Mielcu odpowiednio przygotowaną kadrę. Temu służyć ma współpracą jaką nawiązaliśmy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, która otworzyła tu swój ośrodek zamiejscowy.

 Z pewnością atutem inwestowania w Mielcu jest także fakt, iż działające na naszym terenie firmy bardzo często na miejscu znajdują kooperantów, podwykonawców i dostawców. Tworzeniu przyjaznego klimat dla przedsiębiorców sprzyja także obsługa celna i administracyjna, która znajduje się na miejscu.

Działania samorządu, Agencji Rozwoju Przemysłu i Agencji Rozwoju Regionalnego spowodowały, że na naszym terenie powstało ponad sto znaczących firm oraz rozwinęło się kilkaset firm, utworzonych przez miejscowych przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *