Pozostałe branże

Dobre firmy dostają wsparcie od private equity

"Dziś największymi udziałowcami spółki Polwax SA jest Krokus PE zarządzający funduszem private equity Nova Polonia Natexis II. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie", wyjaśnia  Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki Polwax SA w Jaśle.

 

Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki Polwax SA w Jaśle

Aktywna działalność na rynku polskim i zagranicznym oraz szybka reakcja na tendencje rynkowe, pozwoliły na osiągnięcie dobrych wyników finansowych spółki w latach 2008-2010. Na pozytywny wynik finansowy wpływ miała również lekka zmiana portfolio i zwiększenie w ofercie spółki produktów przeznaczonych dla przemysłu.

 

Polwax SA jest największym polskim i jednym z wiodących w Europie producentów i dystrybutorów parafin rafinowanych i odwanianych. Producent dysponuje – systematycznie rozbudowywanymi i unowocześnianymi centrami produkcyjno-logistycznymi w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle.

Nie można planować rozbudowy zaplecza produkcyjnego, bez równoczesnej dbałości o logistykę zarówno odbiorów surowca, jak i realizację dostaw. To zawsze powinno iść w parze. Na dodatek, w naszym przypadku ważny jest równomierny rozwój obu centrów produkcyjnych w Jaśle i Czechowicach – Dziedzicach. Kluczem do sukcesu jest, zatem synergia. Jesteśmy liderem na polskim rynku w zakresie produkcji rafinowanych i odwanianych produktów parafinowych. Ale czy to oznacza, że powinniśmy poprzestać tylko na tym? Absolutnie nie. Dlatego rozglądamy się wokoło, penetrujemy sąsiednie rynku, i przygotowując strategie wejścia w nowe atrakcyjne obszary rynkowe  W naszym przypadku, inwestycje są efektem umowy sprzedaży Spółki na rzecz inwestora finansowego, który w ten sposób chce wzmocnić jego aktywa poprzez inwestycje w nowoczesne technologie oraz rozwiązania proekologiczne.
Realizując strategię rozwoju w spółce Polwax SA przestrzegana jest też zasada łączenia nowoczesnych technologii z działaniami proekologicznymi.

Chcemy ograniczać oddziaływania na środowisko przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania zasobów organizacji. Stąd zdecydowaliśmy, że wybieramy wyłącznie technologie spełniające wymogi najlepszych dostępnych obecnie technik produkcyjnych. W praktyce oznacza to koncentrowanie działań na zapobieganiu powstawaniu zanieczyszczeń, oraz minimalizacji ich wpływu na środowisko .

W Czechowicach-Dziedzicach uruchomiono w tym roku produkcję cerezyny białej, przeznaczonej głównie dla odbiorców z przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego. W sierpniu spółka podpisała umowę z Sulzer Chemtech Ltd. Dotyczy ona zaprojektowania, wykonania, dostarczenia i uruchomienia instalacji odolejania gaczy parafinowych w swoim drugim zakładzie w Jaśle.  W obu oddziałach rozbudowywane i modernizowane jest zaplecze logistyczne. Łącznie na realizację inwestycji Polwax wyda w ciągu najbliższych 3 lat około 18 mln złotych.

Wyroby spółki znajdują liczne zastosowania w przemyśle m.in. drzewnym, gumowym, papierniczym oraz w procesie produkcji nawozów sztucznych. Spółka, wykorzystując osiągnięcia własnego biura badań i rozwoju, koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych produktów dla innych gałęzi przemysłu, co umożliwia jej ekspansję na nowe rynki zbytu.

Dobiega rok od chwili, gdy przeprowadzona została prywatyzacja spółki LOTOS Parafiny i nastąpiło jej przekształcenie. Dziś największymi udziałowcami spółki Polwax SA jest Krokus PE zarządzający funduszem private equity Nova Polonia Natexis II. Fundusz dostarcza kapitału szybko rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz finansuje wykupy firm, w tym wykupy menedżerskie.

Kapitał NPN II wynosi 100 mln Euro. NPN II jest czwartym funduszem, którym zarządzają wspólnicy Krokus Private Equity.

 

Polwax SA w Jaśle została wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu 2011 i w Konkursie  Efektywna Firma 2011.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *