Spółdzielnia mieszkaniowa

Wzrost zainteresowania sprawami spółdzielni

"Coraz więcej członków spółdzielni rozumie, że samorządność jest receptą na sukces, na przetrwanie najtrudniejszych chwil. Mają świadomość tego, jak pewnym zabezpieczeniem dla ich przyszłości jest majątek wspólny, do którego zaliczamy lokale użytkowe i tereny przeznaczone pod dzierżawę", wyjaśnia  Jerzy Kruk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Metalowiec" we Wrocławiu.

 

Jerzy Kruk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Metalowiec" we Wrocławiu

Zastanawiałem się, dlaczego akurat Gepard Biznesu dla spółdzielni mieszkaniowej, gdy wziąć pod uwagę, że w spółdzielni nie ma pościgu za zyskiem (z zasady działamy non-profit). Zwłaszcza, że nie znamy szczegółów oceny kapituły… No, więc, co mogło skłonić jurorów, aby przyznać to wyróżnienie za lata 2008 – 2010?

 

Może fakt, że przed paru laty spółdzielnia była daleko w tyle w ocieplaniu swoich 105 budynków (20 proc. tego, co inne czołowe wrocławskie spółdzielnie), a do roku 2009 ocieplono wszystkie budynki (szybki pościg) i obecnie jesteśmy jedyną spółdzielnią we Wrocławiu, która osiągnęła ten cel – zachowując opłaty od członków na średnim poziomie? Dodać trzeba, że w dużej części trzeba było zdejmować stare „ocieplenie” z acekolu (z azbestem) i ponownie ocieplać.

A może wybudowanie dużego domu kultury „Bakara” (taki pomnik 50-lecia spółdzielni), bez obciążeń finansowych członków z tego tytułu? I to w czasach, gdy tworzone na siłę wspólnoty mieszkaniowe czy zarządcy prywatni, nawet nie myślą o działalności kulturalno-oświatowej, społecznym zaangażowaniu. Ale u nas, w spółdzielni, taka działalność zapisana jest w statucie! Poza tym – doceniana przez członków spółdzielni, i nie tylko (zajęcia dla seniorów, młodzieży, dzieci). To w naszej spółdzielni działają dwa szczepy harcerskie, a Szczep „Nysa” – od prawie 40 lat!

A może fakt, że dzięki wprowadzaniu kolejnych programów oszczędnościowych i pilnowaniu każdego spółdzielczego grosza, udało się przebrnąć przez ekonomiczno-finansowe kłopoty?

Jednocześnie osiągnęliśmy inny pozytywny efekt, a mianowicie wzrost zainteresowania członków sprawami spółdzielni i pracą w samorządach osiedlowych, czyli tam, gdzie ważą się ich losy. Coraz więcej z nich rozumie, że samorządność jest receptą na sukces, na przetrwanie najtrudniejszych chwil. Mają świadomość tego, jak pewnym zabezpieczeniem dla ich przyszłości jest majątek wspólny, do którego zaliczamy lokale użytkowe i tereny przeznaczone pod dzierżawę. Pozwoliło to, w przeszło półwiecznej działalności spółdzielni, na bieżące dostosowywanie zasad funkcjonowania spółdzielni i jej unormowań do potrzeb naszych mieszkańców.

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Metalowiec" we Wrocławiu została wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu 2011.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *