Hotele i restauracje

Światowej sławy atrakcja turystyczna

 "Podziemną Wieliczkę każdego roku odwiedza ponad milion turystów z blisko 150 krajów świata. Kopalnia proponuje swoim gościom  ekscytującą wycieczkę po solnym labiryncie – na bogatą ofertę składają się m.in. tematyczne formy zwiedzania dostosowane do wieku i zainteresowań turystów”, mówi Kajetan d’Obyrn, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA w Wieliczce.


Kajetan d’Obyrn, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA w Wieliczce
Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedno z najstarszych przedsiębiorstw w Polsce i Europie. Funkcjonuje nieprzerwanie od średniowiecza. Zapewniała monarszej szkatule aż trzecią część dochodów, była jednym z głównych producentów soli w Polsce. Wpis na Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz do krajowego rejestru zabytków, uznanie kopalni przez prezydenta RP za pomnik historii w znacznym stopniu wpłynęły na zmianę w postrzeganiu wielickich podziemi. Kopalnia z zakładu przemysłowego przeobraziła się przede wszystkim w światowej sławy atrakcję turystyczną. Działalność współczesnej Kopalni Soli „Wieliczka” skupia się na zabezpieczaniu i ochronie zabytkowych wyrobisk górniczych oraz ich udostępnianiu zwiedzającym.
 
 
Podziemną Wieliczkę każdego roku odwiedza ponad milion turystów z blisko 150 krajów świata. Kopalnia proponuje swoim gościom  ekscytującą wycieczkę po solnym labiryncie – na bogatą ofertę składają się m.in. tematyczne formy zwiedzania dostosowane do wieku i zainteresowań turystów. W ostatnim czasie uruchomiliśmy zupełnie nowy szlak zwiedzania – Trasę Górniczą, dzięki której turyści mogą poczuć się jak prawdziwi górnicy. Trasa prowadzi przez jeden z najstarszych rejonów kopalni. Uzdrowisko, imprezy kulturalne i komercyjne, gastronomia, handel, noclegi – kopalnia stawia na kompleksową obsługę turystów, kuracjuszy, gości imprezowych.
Kopalnia Soli „Wieliczka” łączy przeszłość z teraźniejszością. Sukces firmy polega na udanym łączeniu tradycji z nowoczesnością. Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet  w solnych podziemiach – firma jest bowiem odpowiedzialna za powierzone jej pieczy kulturowe i przyrodnicze dziedzictwo, ludzi przebywających w kopalni oraz znajdujące się nad nią miasto. Służą temu przemyślane, starannie przeprowadzone inwestycje pod ziemią i na powierzchni. Szereg przedsięwzięć dotyczy również rozbudowy bazy turystycznej oraz leczniczej.
Kopalnia jako spółka Skarbu Państwa otrzymuje dotację budżetową, którą wykorzystuje na finansowanie prac zabezpieczających. Część prac jest prowadzona również ze środków własnych wypracowanych z działalności biznesowej. Ponadto kopalnia aktywnie pozyskuje środki m.in. z funduszy Unii Europejskiej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Kopalnia Soli WIELICZKA S.A. w Wieliczce została wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu 2011 i w Konkursie Efektywna Firma  2011.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *