Prowadzimy badania na europejskim poziomie
Władysław Strykowski, dyrektor Instytut Technologii Drewna w Poznaniu
Instytut Technologii Drewna działa na rynku od 60 lat, co oznacza duże doświadczenie, ale i zobowiązuje do stałego rozwoju na polu badawczo-naukowym, a także efektywnej współpracy z przemysłami sektora drzewnego. Nasza dewiza, pomimo zmieniających się priorytetów, pozostaje niezmienna: chcemy pracować i być wsparciem dla przemysłów opartych na drewnie. Podnosimy kwalifikacje naszych pracowników, rozszerzamy pola działalności, a wiele naszych laboratoriów zostało wyposażonych w nowoczesną aparaturę, umożliwiającą prowadzenie badań na europejskim poziomie. Poprzez wdrażanie do praktyki wyników badań w postaci innowacyjnych, energooszczędnych i ekologicznych materiałów wykorzystujących zarówno surowiec, jak i odpady drzewne, dążymy do wykreowania nowoczesnego sektora drzewnego spełniającego wymagania społeczeństwa XXI w.
Prestiż Instytutu wynika m.in. ze statusu Jednostki Notyfikowanej nr 1583 oraz przyznanego przez California Air Resources Board (CARB) statusu niezależnego kontrolera (nr TPC-19) produkcji tworzyw drzewnych w zakresie emisji formaldehydu. Dla zapewnienia rzetelności działania, w 2011 r. został wdrożony System Zarządzania Jakością wg ISO 9001:2008 w obszarze prac naukowych, badawczo-rozwojowych, usług badawczych, ekspertyz, opinii, doradztwa i szkoleń z zakresu przerobu drewna i kompozytów drzewnych. Przy Instytucie działa akredytowane Laboratorium Badania Drewna, Materiałów Drewnopochodnych, Opakowań, Mebli, Konstrukcji i Obrabiarek, natomiast certyfikacja krajowych i importowanych wyrobów przemysłu drzewnego przeprowadzana jest w akredytowanym Centrum Certyfikacji Wyrobów Przemysłu Drzewnego.
Największe w Polsce zbiory branżowej literatury fachowej, czasopism krajowych i zagranicznych oraz norm są do dyspozycji naszych czytelników.
Współpracujemy z wieloma firmami sektora drzewnego i organizacjami gospodarczymi zarówno w kraju, jak i za granicą, realizujemy prace dla jednostek administracji państwowej, samorządu branżowego oraz podmiotów gospodarczych. Od kilku lat pełnimy funkcję koordynatora Polskiej Platformy Technologicznej Sektora Leśno-Drzewnego oraz Ośrodka Krajowego Systemu Usług dla MSP (KSU). Liczne kontakty ze środowiskiem naukowym i gospodarczym krajowym i zagranicznym ugruntowały pozycję Instytutu jako wiarygodnego i rzetelnego partnera.