Artykuły

Belka: banki dla gospodarki mają być dobrym sługą, a nie złym panem

Polski system bankowy jest zdrowy i powinniśmy być z niego dumni – mówił w środę prezes NBP Marek Belka podczas Forum Bankowego. Skrytykował jednak bankowców za nieetyczne zachowania. Apelował, by banki były "dla gospodarki dobrym sługą, a nie złym panem".

Prezes Belka pozytywnie ocenił polski system bankowy, który jest chyba najbliższy temu, który chcielibyśmy mieć. Na tle swoich kolegów z UE, jestem dumny, że w Polsce mamy taki system bankowy – stwierdził.

Szef NBP pokusił się jednak o ostrą krytykę bankowców, którym zarzucał liczne nieetyczne zachowania. Jak wskazał, w efekcie takich zachowań mogą być one groźne dla banków oraz całego społeczeństwa. Wymienił tu m.in. kredyty mieszkaniowe w walutach obcych.

Kredyty walutowe, które są jak społeczna tykająca bomba. Nie dajmy się oszukać, że one nie mają żadnego znaczenia, że ludzie je spłacają, a wy jakość sobie radzicie z finansowaniem tych kredytów () Nie możemy tak po prostu zostawić tego problemu na najbliższe 20 lat. Usiądźcie między sobą i zaproponujcie jakieś innowacyjne rozwiązanie (…) To nie jest problem, obok którego powinniśmy przejść obojętnie – podkreślił prof. Belka, zwracając się do obecnych na sali bankowców.

W jego ocenie wątpliwe etycznie jest też oferowanie klientom przez banki polisolokat. Pomińmy skomplikowaną strukturę tych instrumentów, ale sposób ich dystrybucji budzi wielkie problemy etyczne. To też się będzie odbijać czkawką, a niektórym już się odbija – powiedział.

Kolejnym instrumentem, który krytykował były lokaty antypodatkowe. To była kpina z państwa i wiecie doskonale, że uczestniczyliście w tej kpinie – mówił.

Stwierdził, że choć polski sektor bankowy ma dobrą opinię w społeczeństwie, może się to szybko zmienić. Musimy mieć świadomość, że ten dobry obraz polskiej bankowości może być łatwo popsuty takimi zachowaniami – zaznaczył.

Banki mogą być wielkim dobrem narodowym i myślę, że w dalszym ciągu w Polsce jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji. Nie znaczy to jednak, że to dobro narodowe nie jest w Polsce zagrożone przede wszystkim przez pewnego rodzaju zachowania, które wychodzą z was samych. Chciałbym abyście byli dla gospodarki dobrym sługą, a nie złym panem – dodał. (

 
źródło: PAP za Bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *