Centrum południowo-wschodniej Polski
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc:
Rzeszów to atrakcyjne, dynamicznie rozwijające się miasto młodych i przedsiębiorczych ludzi. J jest stolicą województwa podkarpackiego, centrum Rzeszowskiego Obszaru Metropolitalnego, a także gospodarczym, naukowym i kulturalnym centrum południowo-wschodniej Polski.
Miasto jest też członkiem prestiżowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast EUROCITIES.
W Rzeszowie krzyżują się ważne trakty drogowe: międzynarodowa trasa E40 Drezno – Kijów oraz drogi krajowe nr 9 i 19, umożliwiające najkrótsze połączenie krajów skandynawskich i nadbałtyckich z państwami Europy Środkowo-Wschodniej.
Przez Rzeszów prowadzi również magistrala kolejowa E-30 z Zachodu na Wschód, mająca międzynarodowe znaczenie gospodarcze. Realizacja projektowanej autostrady A4 zapewni dogodne połączenie sieci dróg Europy Zachodniej z Ukrainą i Rosją.
Bardzo dużym atutem Rzeszowa jest Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, dysponujący drugim pod względem długości w Polsce
Rzeszów to miasto innowacyjne, krajowe centrum i wzór innowacji w sferze gospodarki, kultury, nauki, inicjatyw obywatelskich i praktyk organizacyjnych.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc
Podnoszenie konkurencyjności rzeszowskiej i podkarpackiej gospodarki oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych to główne cele strategii rozwoju miasta i regionu.
Rzeszów to centrum przemysłu lotniczego, badań dla potrzeb lotnictwa, usług edukacyjnych związanych z lotnictwem. Stanowią o tym: tradycja, istniejący potencjał ludzki i produkcyjny oraz plany inwestycyjne. Przemysł lotniczy przyciąga inwestorów z segmentu gospodarki innowacyjnej.
W 2003 roku, z inicjatywy Zarządu WSK „PZL- Rzeszów”, zostało powołane do życia Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. W skład Stowarzyszenia wchodzi obecnie ponad 80 członków – przedsiębiorstw i ośrodków naukowo-badawczych z południowo-wschodniej Polski. Główne cele działalności Stowarzyszenia to tworzenie dogodnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw przemysłu lotniczego, dalszy rozwój sektora badawczo-rozwojowego w przemyśle lotniczym, przyciąganie nowych inwestorów, a także przekształcenie Polski południowo-wschodniej w jeden z wiodących w Europie regionów lotniczych, który będzie dostarczał różnorodne produkty i usługi z zakresu przemysłu lotniczego dla najbardziej wymagających klientów. Przedsiębiorstwa zrzeszone w Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” dostarczają 90% polskiej produkcji w przemyśle lotniczym.
Innowacyjny wizerunek miasta kształtuje również branża informatyczna skupiona w klastrze Informatyka Podkarpacka. Rzeszów jest liczącym się w skali kraju ośrodkiem skupiającym podmioty z branży informatycznej, a wiodąca rola przypada firmie Asseco Poland S.A. jednemu z największych przedsiębiorstw informatycznych w Europie.
Rzeszów staje się krajowym centrum przemysłu i usług opartych na zaawansowanych technologiach.
Rzeszowski ośrodek akademicki specjalizuje się w unikatowych kierunkach kształcenia i w przedsiębiorczości akademickiej związanych z lotnictwem i z nowymi technologiami. Pozwala to Rzeszowowi na skuteczne konkurowanie z większymi ośrodkami akademickimi.
W mieście działa ponad 20 tysięcy przedsiębiorstw, obsługiwanych przez ponad 800 instytucji finansowych i okołobiznesowych. Wiodącym rzeszowskim przedsiębiorstwem, będącym równocześnie awangardą technologicznego rozwoju regionu, jest WSK „PZL-Rzeszów” S.A. – producent silników lotniczych, największy pracodawca w mieście. Głównym udziałowcem przedsiębiorstwa jest od kilku lat United Technologies Corporation, światowy potentat w produkcji wyrobów dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego, dostawca silników do samolotów odrzutowych.
Wśród firm z udziałem kapitału zagranicznego najbardziej znaczące to: ALIMA-GERBER S.A. produkująca soki i odżywki dla dzieci i niemowląt oraz producenci farmaceutyków: ICN-POLFA RZESZÓW S.A. – działająca w korporacji VALEANT oraz SANOFI-AVENTIS.
Dużym uznaniem w Polsce i za granicą cieszy się produkowany przez rzeszowski ZELMER sprzęt gospodarstwa domowego.
Oprócz tradycyjnych branż, w Rzeszowie prężnie rozwija się przemysł elektroniczny i informatyczny. ASSECO POLAND S.A. jest obecnie największą firmą informatyczną w Polsce i jedną z największych w Europie.
Ponadto do największych zakładów przemysłowych w mieście należą również: MTU Aero Engines Polska, Borg Warner, Koral SA, Zelmer SA , BUDIMEX-RZESZÓW SA, CONRES SA, Elektromontaż Rzeszów SA oraz Marma Polskie Folie.
Celem podnoszenia konkurencyjności rzeszowskiej i podkarpackiej gospodarki oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych utworzony został Podkarpacki Park Naukowo- Technologiczny AEROPOLIS. Przykładem zainteresowania w obrębie Parku są wyżej wymienione firmy – MTU Aero Engines Polska, wiodący producent silników lotniczych i podzespołów napędowych dla lotnictwa cywilnego oraz firma Borg Warner, światowy potentat w produkcji turbosprężarek.
Na terenie miasta Rzeszowa, w dzielnicy Przybyszówka 15 marca 2010 r. została utworzona Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro- Park Mielec. W obrębie strefy łącznie z terenami przyległych gmin znajdzie się w przyszłości ok. 450 ha gruntu. Tereny przemysłowe, zaplanowane do objęcia przez SSE w obecnych granicach miasta Rzeszowa obejmą w sumie ok. 180 ha powierzchni. W przyszłości w tym rejonie przebiegać będzie droga ekspresowa S19 oraz autostrada A-4. Założeniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest stworzenie sprzyjających warunków rozpoczęcia działalności gospodarczej dla przedsiębiorstw innowacyjnych, w tym nastawionym również na kooperację z zakładami Doliny Lotniczej. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na inwestycję w Strefie, może liczyć na wysokie zwolnienia w podatku dochodowym.
W obrębie SSE wyodrębniono trzy obszary funkcjonalne:
1. Strefa produkcji- jest to główny trzon Strefy, stanowiący 60% całego obszaru, na którym powstaną zakłady przemysłowe, w tym zakłady innowacyjnych technologii związanych z działalnością Stowarzyszenia ,,Dolina Lotnicza”.
2. Strefa składów i magazynów- obejmuje centra logistyczne, magazyny i składy oraz bazy transportowe.
3. Strefa Parku Naukowo- Technologicznego AEROPOLIS wraz z terenami wystawienniczymi oraz administracyjnymi.
W Rzeszowie promuje się nowoczesne technologie, tworzy się system ulg podatkowych i korzystną atmosferę społeczną dla realizacji inwestycji.
Wzorem innych miast na świecie, w których władze lokalne decydują się na wdrażanie intensywnych programów rozwoju gospodarczego, polegających na wyszukiwaniu priorytetowych branż dla regionu i aktywnym wspieraniu pozyskiwania inwestycji w tych branżach oraz poprawie ogólnego wizerunku i infrastruktury miasta, Rzeszów planuje opracowanie takiego programu, który będzie miał na celu stworzenie konkurencyjnej gospodarki, wykreowanie nowych miejsc pracy oraz podniesienie potencjału rozwojowego Rzeszowa i regionu.
Obecnie kierunki te wyznacza Strategia Marki Rzeszów na lata 2009-2013 oraz Program Promocji Miasta Rzeszowa na lata 2009-2013, przyjęte Uchwałą Nr XLVI/748/2008, 19 grudnia 2008 r.
Zgodnie uchwalonym dokumentem, za priorytetowe kierunki promocji i rozwoju miasta Rzeszowa uznano nowoczesne technologie i innowacyjność. Rzeszów ma stać się krajowym centrum i wzorem innowacji w sferze gospodarki, kultury, nauki, inicjatyw obywatelskich, praktyk organizacyjnych, w którym będzie funkcjonował innowacyjny biznes.
Pracownicy urzędu miasta zapewniają merytoryczne wsparcie i indywidualne traktowanie wszystkim zainteresowanym inwestowaniem w naszym mieście. Korzystną atmosferę dla lokalizacji biznesu Rzeszowa tworzy również dobrze rozwinięta sieć banków oraz instytucji wspierania przedsiębiorczości.
W 2008 roku Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła program regionalnej pomocy dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, związane z nowymi inwestycjami na terenie Rzeszowa. Program ten obejmuje zwolnienia od podatku od nieruchomości budynki lub ich części, budowle lub ich części oraz grunty z nimi związane, zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, stanowiące nowe inwestycje, w wyniku których utworzone zostały nowe miejsca pracy. Zwolnienie uzależnione jest od liczby nowo utworzonych miejsc pracy, związanych z nową inwestycją i przysługuje przez okres od 6 miesięcy do 5 lat. Pomoc taka może być udzielana do końca 2013 roku. Program gwarantuje trwałe przywiązanie przedsiębiorcy do Rzeszowa, a w dalszej perspektywie przynosi dodatkowe dochody budżetowe z podatku od nieruchomości (po okresie zwolnienia). Zmniejszenie obciążeń podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości stanowiących nowe inwestycje zwiększa atrakcyjność inwestycyjną Rzeszowa, a także przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy.
W Biurze Ewidencji Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Rzeszowa funkcjonuje profesjonalny Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, w którym pracownicy Urzędu Miasta, Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczą przyszłym przedsiębiorcom pełną obsługę w zakresie rejestracji działalności gospodarczej. Można tu także uzyskać kompleksową informację związaną z prowadzeniem własnej firmy.
Podczas spotkań z osobami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji w Rzeszowie bardzo często stosowane są interaktywne prezentacje multimedialne ofert inwestycyjnych Miasta.
Miasto prowadzi aktywne działania mające na celu pozyskanie nowych inwestorów oraz ich profesjonalną obsługę:
• tworzy PPNT i SSE,
• wydziela działki pod tereny inwestycyjne,
• uchwala Plany Zagospodarowania Przestrzennego,
• przejrzyste przepisy i procedury, poradnik dla inwestorów,
• szybka obsługa,
• prawidłowo podejmuje decyzje administracyjne,
• terminowość w zakresie dotrzymywania zobowiązań,
• wskazuje rozwiązania oszczędzające koszty i czas,
• pracownicy Urzędu pomagają inwestorom,
• ulgi podatkowe dla inwestorów,
• wspiera się projekty promujące atrakcyjność gospodarczą Miasta.
Tereny inwestycyjne gminy opracowane są w jednolitej postaci tekstowej i kartograficznej. Prezentowane są w postaci Katalogu Terenów Inwestycyjnych, umieszczonego na miejskiej stronie internetowej oraz w wersji drukowanej i na płycie CD.
Prezentacja terenów inwestycyjnych dostępna jest również na stronie PAIiZ i RARR.
Oferta ustna prezentowana jest podczas rozmów telefonicznych z zainteresowanymi inwestorami, a także podczas omawiania szczegółów dotyczących konkretnego przedsięwzięcia. Podczas spotkań z osobami zainteresowanymi lokowaniem inwestycji w Rzeszowie bardzo często stosowane są interaktywne prezentacje multimedialne terenów inwestycyjnych miasta.
Od kilku lat prowadzona jest promocja terenów inwestycyjnych Rzeszowa w internetowym Katalogu Ofert Inwestycyjnych uczestników konkursu Gmina Fair Play.
W celu uatrakcyjnienia miasta dla inwestorów i przedsiębiorców gmina wprowadziła możliwość dostosowywania profilu kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych do potrzeb inwestorów i kształcenie młodzieży zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Miasto bierze czynny udział w konferencjach, misjach i targach międzynarodowych.
( Promocja Województwa Podkarpackiego –Miasta Rzeszowa – Paryż 9- 10 grudnia 2009 r., Międzynarodowe Targi Lotnicze Paryż 2009-International Paris Air Show 2009 – Le Bourget,
EXPO 2010 w Szanghaju, Międzynarodowe Targi Lotnictwa Ila Berlin Air Show 2010, Targi informatyczne 2010 r. w Cannes.
Ponad stu uczestników wzięło udział w obradach Forum Innowacji, które odbyło się w dniach 7-8 września 2010 r. w Hotelu Grand w Rzeszowie. Rzeszowskie Forum zorganizowane zostało po raz pierwszy i stanowiło część krynickiego Forum Ekonomicznego. W Forum uczestniczyli przedstawiciele polskich i zagranicznych firm (m.in. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Chorwacji, Węgier i Holandii), przedstawicie państwowych agencji, rządu, samorządu oraz wyższych uczelni.
Miasto Rzeszów współpracuje z organizacjami wspierania biznesu, środowiskami gospodarczymi i naukowymi, w zakresie działań służących rozwojowi gospodarczemu miasta.
Bardzo dobrze układa się współpraca Urzędu Miasta Rzeszowa z działającym w strukturach Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Centrum Obsługi Inwestora oraz przekazywanie informacji i nowych ofert inwestycyjnych do umieszczania w katalogach publikowanych przez COI oraz PAIiIZ.
W celu uatrakcyjnienia miasta dla inwestorów i przedsiębiorców gmina wprowadziła możliwość dostosowywania profilu kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych do potrzeb inwestorów i kształcenie młodzieży zgodnie z potrzebami rynku pracy.